LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Zwiadowczy maj

 

 

 

 

 

 

Zwiadowcy kompanii rozpoznawczej (kr) oraz plutonu rozpoznawczego 1 batalionu czołgów (1bcz) 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) zrealizowali 4 tygodniowe szkolenie poligonowe w ramach zgrupowania pododdziałów rozpoznawczych Dowództwa Generalnego RSZ.

W czasie intensywnego szkolenia główny wysiłek skupiono na prowadzeniu działań rozpoznawczych w specyficznych środowiskach walki, w tym w terenie zurbanizowanym, lesisto-jeziornym oraz w sytuacji ograniczonej widoczności.

Zasadniczym przedsięwzięciem szkoleniowym było doskonalenie działania plutonów rozpoznawczych w ramach patroli rozpoznawczych pieszych i kołowych. Szkolenie odbywało się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie a zajęcia realizowano w trudnym terenie, zarówno w dzień jak i w nocy z wykorzystaniem przyrządów noktowizyjnych.

W drugiej części szkolenia odbyły się zajęcia, których głównym celem było doskonalenie działania pieszego w ramach patroli rozpoznawczych, gdzie szczególny nacisk położono na wprowadzenie elementu rozpoznawczego w ugrupowanie przeciwnika. Przeprowadzono szereg zajęć, nierzadko dwustronnych z zakresu przenikania oraz przeszukiwania terenu. Zwiadowcy okazali się doskonale przygotowani pod względem indywidualnym oraz zespołowym osiągając wyznaczone punkty, pomimo oddziałujących grup pościgowych oraz przeszukująco-dozorujących.

Kolejnym istotnym elementem szkolenia zwiadowców było doskonalenie działania podczas rozpoznania oraz pokonania przeszkody wodnej. Do wykonania tego zagadnienia żołnierze przygotowywani byli od początku roku, podczas częstych i bardzo intensywnych zajęć na basenie. We wstępnej fazie szkolenia żołnierze ćwiczyli na kanale Malcz, wykorzystując łodzie rozpoznawcze ŁRM-1 do przepraw oraz patrolowania przeszkody wodnej, ćwicząc przyjmowanie postaw strzeleckich oraz efektywne przemieszczanie się po wodzie. Następnie doskonalono pokonanie przeszkody wodnej z wykorzystaniem łodzi jednoosobowej ŁJ oraz wpław z bronią.

Wszystkie powyższe przedsięwzięcia realizowano mając w pamięci zaplanowane w kolejnych dniach bojowe pokonanie przeszkody wodnej z pełnym wyposażeniem, bez wsparcia sprzętu pływającego oraz planowane strzelania nawodne. Podczas tej części zajęć zrealizowano kilkakrotne pokonanie kanału o szerokości około 20 metrów z bronią.
Kolejnym etapem szkolenia wodnego było strzelanie nawodne na strzelnicy Buszno. Zwiadowcy mieli sposobność wykonać strzelanie z broni strzeleckiej do celów ukazujących się na brzegu z płynącej łodzi motorowej.

Dystans spływu zorganizowanego na łodziach ŁRM rzeką Obrą między miejscowością Międzyrzecz a Bledzew wynosił 20 kilometrów. Trasa spływu był niezwykle wymagająca, główne z powodu licznych przeszkód w postaci zwalonych drzew o różnej wielkości. Część z nich można było opłynąć, lecz niektóre zmuszały do przeniesienia pontonów nad drzewami lub brzegiem. Cały spływ trwał niemal 10 godzin i solidnie przetestował sprawność i wytrzymałość zwiadowców 10BKPanc.

Finalnie, jako ostatni element zamykający szkolenie wodne wykonano bojowe pokonanie szerokiej przeszkody wodnej na jeziorze Rakowym, gdzie zwiadowcy w ramach zajęć dobowych wraz z pełnym wyposażeniem oraz uzbrojeniem, mieli za zadanie pokonać dystans długości około 30 metrów i głębokości 5 metrów.

Podczas szkolenia poligonowego zrealizowano również szereg szkoleń ogniowych, zarówno z kbs Beryl, jak i pistoletu wojskowego.

W trakcie całego szkolenia poligonowego dwóch zwiadowców kompanii podporucznik Łukasz Dzięcielski oraz plutonowy Artur Dobrzański uczestniczyło w kursie prowadzenia rozpoznania z wykorzystaniem statków powietrznych. Podczas szkolenia zaplanowano oraz wykonano kilka misji rozpoznawczych z pokładu Mi-2, Mi-17 i Mi-24 oraz z wykorzystaniem miniBSR.

W wyniku setek godzin spędzonych podczas niezwykle intensywnego szkolenia zwiadowcy w bardzo wysokim stopniu poznali trudny i wymagający wędrzyński poligon.

 

 

Tekst oraz zdjęcia: ppor. Łukasz Dzięcielski

%d bloggers like this: