LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Informacje/Wydarzenia Wojsko Żagań

Szkolenie – wypełnianie zobowiązań sojuszniczych

Po decyzjach ogłoszonych na Szczycie NATO w Warszawie z początkiem 2017 roku w rejonie Żagania i okolicznych miejscowościach rozlokowane zostały pododdziały armii Stanów Zjednoczonych w ramach Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. ABCT – Armored Brigade Combat Team).

Celem obecności wojsk amerykańskich jest realizacja postanowień wynikających ze Szczytu NATO zmierzających do wzmocnienia potencjału obronnego wschodniej flanki Sojuszu, zapewniania bezpieczeństwa dla państw regionu oraz zwiększenia zdolności odstraszania potencjalnego przeciwnika. Obecność Amerykanów w Polsce ma znaczenie strategiczne, gdyż istotnie zwiększa potencjał odstraszania i obrony naszego kraju. Jest także jasną deklaracją solidarności sojuszniczej i więzi transatlantyckiej.

Aby móc w pełni wywiązać się z ustanowionych w tym zakresie rezolucji i postanowień, niezbędnym jest planowanie szkoleń poligonowych oraz ogniowych. W tym miejscu należy wspomnieć, że wojska, które trafiły do Polski w 2017 roku – w tym również w rejon Żagania, to pododdziały o pełnym potencjale bojowym, więc utrzymywanie poziomu wyszkolenia, jest działalnością konieczną, bo ich zasadniczym zadaniem jest być gotowym do działania, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Stąd w ostatnim okresie, po zakończeniu rotacji pomiędzy 3 a 2 Pancerną Brygadową Grupą Bojową nastał kolejny okres intensywnego szkolenia na pobliskim poligonie. Niemniej jednak nie będzie to długi czas wykonywania strzelań przez czołgi oraz transportery opancerzone, bowiem większość sił ABCT niebawem przemieści się do państw ościennych, kontynuując dalszy proces szkolenia.

Prosimy więc mieszkańców Żagania, zwłaszcza okolic dzielnic Moczyń oraz Bożnów o cierpliwość i wyrozumiałość.

%d bloggers like this: