LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Czarna Dywizja na szlaku chwały polskich pancerniaków we Flandrii

W minioną niedzielę delegacja Czarnej Dywizji wzięła udział w zorganizowanych w Lommel obchodach 73. rocznicy wyzwolenia Flandrii przez 1 Polską Dywizję Pancerną (1PDPanc) wraz z żołnierzami sił sprzymierzonych.

Delegacja pod przewodnictwem ppłk Waldemara Szczepaniaka z dowództwa dywizji przybyła do Lommel na zaproszenie Ambasadora RP w Królestwie Belgii Artura Orzechowskiego oraz Petera Vanvelhovena, burmistrza miasta, gdzie znajduje się największy Polski Wojskowy Cmentarz Honorowy. W składzie delegacji znalazł się również poczet sztandarowy z dywizjonu artylerii 10 Brygady Kawalerii Pancernej wraz z repliką sztandaru 1 pułku artylerii motorowej 1PDPanc. Uroczystości zgromadzały również reprezentantów polskich instytucji rządowych oraz licznie reprezentowaną Polonię z prezesem Związku Polaków w Belgii Zennonem Fabjanem na czele. Środowiska kombatanckie reprezentował 95-letni płk w stanie spoczynku Włodzimierz Cieszkowski były żołnierzy 2 Dywizji Strzelców Pieszych i 1 PDPanc. Zrzeszenia kombatanckie z krajów Beneluxu reprezentowane były przez członków zarządu Związku 1 Polskiej Dywizji Pancernej „Belgia” z jego prezesem Dirkiem Verbeke na czele. Licznie obecni byli również także polscy żołnierze pełniący służbę w strukturach wojskowych NATO.

Uroczystości ku czci polskich żołnierzy poległych za wolność Belgii i Polski rozpoczęła tradycyjnie ceremonia przed pomnikiem I i II wojny światowej, delegacje złożyły wieńce, odegrano hymny Polski i Belgii. Następnie goście uroczystości przeszli do miejscowego kościoła gdzie odbyła się Msza Św. w intencji żołnierzy 1PDPanc koncelebrowana przez księdza rektora Ryszarda Sztylkę OMI. Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia zorganizowana na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym. Oddano hołd, wysłuchano przemówień i złożono kwiaty przed pomnikiem głównym nekropolii, na której spoczywa 257 polskich żołnierzy poległych w walkach o wolność Belgii pochodzących głównie z 1 PDPanc. Młodzież szkół polskich z Antwerpii przedstawiła niezwykle wzruszający montaż poetycki w językach polskim, angielskim i flamandzkim.

Uczestnicy uroczystości udali się na recepcję wydaną przez Ambasadora RP w Belgii oraz gospodarzy Lommel. W jej trakcie doszło do ciekawych spotkań i rozmów dotyczących wspólnie realizowanych projektów związanych z upowszechnieniem legendy generała Maczka i jego żołnierzy. Wiceprzewodnicząca związku 1 Polskiej Dywizji Belgia Bogusława Szczomborowska wraz z Jerzym Samborskim, liderem projektu Wyzwoleńczy Szlak 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka przedstawili m.in. założenia projektu, który w niedalekiej przyszłości powinien ożywić percepcję czynu zbrojnego 1 PDPanc wśród różnych generacji mieszkańców wyzwalanych przez pancerniaków gen. Maczka miast i miasteczek Francji, Belgii, i Holandii. Czarna Dywizja będzie jednym z ważnych kontynuatorów podjętych działań. Żagańska delegacja pobrała również grudki ziemi z cmentarza Lommel oraz z brabanckiego cmentarza w Bredzie, gdzie oddała hołd spoczywającemu tam patronowi 10BKPanc, generałowi Maczkowi i uczestniczyła we wspólnej modlitwie, której przewodniczył honorowy kapelan Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków, ks. Sławomir Klim SChr. Ziemia w urnach z największych polskich cmentarzy wojennych we Francji, Belgii i Holandii oraz dolnośląskiego Zgorzelca upamiętni szlak bojowy, w mauzoleum, które niebawem będzie otwarte w żagańskim Kościele Garnizonowym.

Tekst: Waldemar Kotula

Foto: st. szer. Robert Szmidt

%d bloggers like this: