LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Informacje/Wydarzenia

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar przedstawił raport z wizytacji przeprowadzonych w domach pomocy społecznej

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar przedstawił dziś raport z wizytacji przeprowadzonych przez Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur w domach pomocy społecznej.
Raport powstał w wyniku wizytacji w 141 DPS w całej Polsce, prowadzonych od 2009 r. w tym m.in. 5. w województwie lubuskim.
Mapa i adresy wszystkich wizytowanych placówek są dostępne na stronie rpo.gov.pl
Raport zawiera zalecenia i wskazówki, które są ważne dla wszystkich domów pomocy społecznej w kraju. Co istotne, od 2017 r., dzięki dodatkowemu wysiłkowi KMPT, wizytacjami objęte są także placówki opieki działające na zasadach komercyjnych i do tej pory kierujące się wyłącznie zaleceniami w zezwoleniach wojewodów.
Podczas wizytacji stwierdzono nieprawidłowości, jednak zadaniem pracowników Biura RPO nie jest tylko zwracanie uwagi na błędy, ale też dostrzeganie dobrych praktyk, z których mogłyby skorzystać placówki w innych częściach kraju. Takie miejsca, z których warto czerpać inspirację znaleźliśmy w: Krakowie, Machowinku, Elblągu, Otwocku, Ełku, Chorzowie, Moryniu, Górnej, Białymstoku, Gryficach, Szczebrzeszynie, Wrocławiu, czy Płocku.
Jak podkreślał podczas konferencji prasowej w Biurze RPO zastępca dyrektora KMPT Przemysław Kazimirski: Raport jest czymś w rodzaju poradnika. Poradnika dla wszystkich – bo każdy może kiedyś korzystać z pomocy domów pomocy społecznej. Chcemy, byście Państwo wiedzieli, na co się nie godzić, jak rozwiązywać trudne sytuacje i konflikty, tak by nie naruszać praw człowieka i godności.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się najnowszym raportem, w którym przedstawiono m.in. problemy systemowe. Jest dostępny tutaj. Najważniejsze kwestie znajdą Państwo również w krótkiej syntezie
%d bloggers like this: