LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Kultura i rozrywka Żagań

II Festiwal Piosenki Żołnierskiej „Złoty Nenufar” w Lubrzy

W miniony weekend 14 i 15 maja, Lubrza rozbrzmiała piosenką żołnierską, podczas III Festiwalu Piosenki Żołnierskiej „Złoty Nenufar”. Klub 11 Dywizji Kawalerii Pancernej reprezentował zespół wokalny „Estrada Czarnej Dywizji”.

Do udziału w konkursie zakwalifikowanych zostało dziewiętnastu uczestników: sześć zespołów oraz dziesięcioro solistów. Byli to artyści z terenu całego województwa lubuskiego, ale również z Poznania, Podkowy Leśnej i podwrocławskich Siechnic.

Artyści oceniani byli przez czteroosobowe jury w skład, którego weszli Maciej Sławny – przewodniczący i przedstawiciel Regionalnego Centrum Animacji Kultury, Wójt Lubrzy Ryszard Skonieczek, st. chor. szt. Adam Dudzik – kapelmistrz Orkiestry Wojskowej z Żagania oraz st. kpr. Łukasz Szynklewok reprezentant 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Wysoki poziom artystyczny spowodował, że jury miało olbrzymi problem z podjęciem decyzji, ostatecznie udało się wyłonić finałową… siódemkę. Okazało się, że Wójt Gminy Lubrza postanowił przyznać specjalne wyróżnienie, przez co do koncertu galowego zakwalifikowane zostały cztery zespoły i trzy solistki.

Zespół wokalny „Estrada Czarnej Dywizji” w składzie: Tatiana Kardynał – Grzegrzółka, Justyna Owczarczak – Franczyk, Julia Buchowska, Szymon Rzeszowski, Przemysław Grzegrzółka) zajął II miejsce i otrzymał statuetkę Srebrnego Nenufara. Zespół zaprezentował 3 utwory:

  1. Róża i bez”, piosenka ta była utworem obowiązkowym, który podczas pierwszego dnia festiwalu, wykonywali wszyscy uczestnicy. Wybór tej piosenki nie był przypadkiem. Organizatorzy chcieli w ten sposób oddać cześć zmarłemu niedawno, wybitnemu polskiemu aktorowi Marianowi Kociniakowi, odtwórcy roli Franka Dolasa w filmie „Jak rozpętałem II Wojnę Światową”, z którego to filmu pochodzi utwór „Róża i bez”.

  2. Gdy śpiewa Wojsko” utwór ten wykonywał Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego – Kołobrzeg ’85.

  3. Te piosenki znają miasta i miasteczka” piosenka była hitem na 20 Festiwalu Piosenki Żołnierskiej – Kołobrzeg’86.

Bardzo cieszę się z sukcesu. To dla nas ogromne wyróżnienie i motywacja do walki o 1 miejsce już za rok. Nasz zespół został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, której najbardziej przypadł do gustu utwór „Te piosenki znają miasta i miasteczka”.

W tym roku przed nami jeszcze wiele występów m.in. w lipcu jedziemy na „Military Festiwal” do Ustronia, a potem do Gorzowa Wielkopolskiego na Piknik Wojskowy, natomiast na jesieni jedziemy do Holandii. Tak, więc czeka nas jeszcze wiele projektów w tym roku” – Tatiana Kardynał – Grzegrzółka

Tekst: Halina Schulz

%d bloggers like this: