LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Cenny dar kombatantów z Kanady

 

Zasoby Sali Tradycji Czarnej Dywizji wzbogaciły się o dar przekazany przez Koło Nr 8 Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie.

W trakcie spotkania w żagańskiej Sali Tradycji pułkownik Cezary Kiszkowiak – Attache Obrony RP w Kanadzie przekazał Szefowi Wydziału Wychowawczemu podpułkownikowi Waldemarowi Szczepaniakowi dar polskich kombatantów z Ottawy. Jest to mundur „battle dress” w barwach 1.pułku artylerii przeciwpancernej, który należał do Mieczysława Makucha żołnierza generała Maczka.

Pułkownik Kiszkowiak przybliżył sylwetkę właściciela munduru, który walczył w obronie Polski we wrześniu 1939 roku w składzie 10 Brygady Kawalerii, a później jako przeciwpancerniak przemierzył cały szlak bojowy 1. Polskiej Dywizji Pancernej (1.PDPanc) od Normandii do Wilhelmshaven. Podkreślił także dużą aktywność środowisk kombatanckich i ich rodzin, które kultywują tradycje żołnierzy generała Stanisława Maczka w Kanadzie. Wiele stowarzyszeń i prywatnych kolekcjonerów posiada w dalszym ciągu bezcenne pamiątki ze szlaku bojowego 1.PDPanc, które prezentowane są w czasie ceremonii integrujących środowiska polskich kombatantów, promują historię polskiego oręża, umacniają polsko-kanadyjskie relacje.

Warto zauważyć, że Kraj Klonowego Liścia przyjął wielu Maczkowców, którzy kontynuowali swoje życie i swoich rodzin na uchodźstwie. Stowarzyszenie 1 Dywizji Pancernej w Kandzie kierowane w latach 90- tych przez Adama Krautzera, wielkiego przyjaciela Czarnej Dywizji, było jednym z najbardziej aktywnych stowarzyszeń Światowego Związku Kół 1.Polskiej Dywizji Pancernej. Jednym z najbardziej znanych jego członków był m.in. generał brygady Michał Gutowski. Pułkownik Kiszkowiak uczestniczył czynnie w sprowadzeniu z Kanady do Polski prochów jego brata kapitana Zbigniewa Gutowskiego, w czasie II wojny światowej pilota Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. W grudniu minionego roku urna z jego prochami spoczęła w grobowcu gen. Gutowskiego na warszawskich Powązkach.

Wizyta polskiego attaché w Kanadzie była również okazją do zapoznania się wystawą dedykowaną właśnie generałowi brygady Michałowi Gutowskiemu, a zatytułowaną „Trzy marzenia generała Gutowskiego”, którą zaprezentował jej autor kustosz Sali Tradycji Waldemar Kotula.

Tekst: WAK

Zdjęcia: st.chor. Rafał Mniedło; WAK

%d bloggers like this: