LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Wydarzenia/Informacje Żagań

Rocznicowo – militarnie i sportowo

W sobotę, 25 marca br. w drugi dzień uroczystości związanych z ucieczką kilkudziesięciu żołnierzy z obozu jenieckiego Stalag Luft III scenariusz obchodów rocznicowych miał charakter militarno – sportowy.

Tego dnia na terenie przyległym do Muzeum Obozów Jenieckich swój sprzęt i uzbrojenie prezentowały jednostki wojskowe wchodzące w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców Żagania i okolic cieszyły się czołgi Leopard 2A5 oraz 2A4, czy kołowy transporter opancerzony KTO Rosomak.

Prócz pancernych kolosów miłośnicy militariów mieli także sposobność ujrzenia ich odpowiedników wykonanych w szesnastokrotnie pomniejszonej skali. Na uwagę zasługuje fakt, iż każdy z rekonstruowanych przez pasjonatów grupy rctank.pl pojazdów mógł się poruszać samodzielnie. Co więcej, modele Leopardów, tak jak w prawdziwych czołgach posiadają stabilizację w dwóch płaszczyznach.

Prócz rzecz jasna pasji jest to dla nas znakomita lekcja historii, bowiem największą grupę stanowią pojazdy z okresu drugiej wojny światowej”. – zauważa jeden z przedstawicieli grupy rctank.pl, Marcin Podraza.

Inną atrakcją tego dnia były konkurencje biegowe 43. Crossu Żagańskiego o Puchar Wielkiej Ucieczki, które obejmowały sztafetę na dystansie jednego kilometra, bieg dla dzieci i młodzieży oraz koronna konkurencja – bieg główny na dystansie dziesięciu kilometrów.

Na linii startu tego najdłuższego biegu stanęło bez mała siedmiuset zawodników. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli Czarnej Dywizji, z którymi pobiegli także amerykańscy żołnierze 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej oraz reprezentanci sił powietrznych Wielkiej Brytanii.

W sumie w tegorocznej edycji crossu czynny udział wzięło około tysiąca miłośników sportów biegowych. Mimo, iż dystans przygotowany dla najmłodszych był najkrótszy, jednak bez wątpienia dostarczył najwięcej emocji i powodów do uśmiechu.

Tekst i zdjęcia: por. Krzysztof Gonera

%d bloggers like this: