LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Muzyka Szprotawa

Koncert zespołu Blues Makers z cyklu „Piątkowe wieczory muzyczne” w Szprotawie

24 marca 2017r o godz. 18.30, do sali kameralnej SzDK.

Koncert poświęcony twórczości Leonarda Normana Cohena, kanadyjskiego poety, pisarza, piosenkarza zmarłego w 2016r. Wystąpi Blues Makers.

Leonard Cohen w wywiadach często powtarzał, że zaczął śpiewać, gdyż trudno mu było wyżyć z pisania. Biografowie nieco inaczej przedstawiają jego życie w tamtym okresie. Cohen śpiewał nieco monotonnym, lecz ciepłym barytonem swoje teksty, łączące religijne i interkulturowe aluzje z czarnym humorem. Przypadkową sławę przyniosła mu piosenka „Suzanne”, której profesjonalną wersję nagrała piosenkarka Judy Collins. Kolejne koncerty i płyty i utwierdzały pozycję artysty.

Włodzimierz Sypniewski z Blues Makers, ma pełne prawo śpiewać Cohena. Jest już w wieku, który może świadczyć o zrozumieniu życia. A jak sam mówi po osobistych przeżyciach doszedł do tego momentu, że rozumie i nie odtwarza a interpretuje jego twórczość. Piosenka przechodzi przez niego miesiącami i jest śpiewana nie z głowy, ale z serca i ciała.
Śpiewającemu i grającemu na gitarze Włodzimierzowi Sypniewskiemu, towarzyszy grający na skrzypcach Michał Rybacki.

Czy piosenki Cohena mogą ciągle zachwycać? Tak mogą tych, którzy szukają wzruszających brzmień, mądrych tekstów, nastrojowej aury.

Cohen zyskał ogromną popularność w Polsce, gdzie w latach osiemdziesiątych był bardziej znany niż w rodzinnej Kanadzie. A to za sprawą wykonań polskich coverów przez Macieja Zembatego. Gdy w 1985 Leonard Cohen przyjechał na trasę koncertową do Polski, występował przy pełnej widowni w największych halach koncertowych: Hali Arena w Poznaniu, Hali Ludowej (zwana też Halą Stulecia) we Wrocławiu, Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu i w Sali Kongresowej w Warszawie. W 1997 cover piosenki I’m Your Man wykonał Bogusław Linda w filmie Sara. W 2009 piosenka I’m Your Man znalazła się na płycie Przemysława Gintrowskiego Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki w wykonaniu autora płyty. 24 listopada 2006 do polskich kin wszedł film dokumentalny „Leonard Cohen: I’m Your Man”, w którym o wpływie Cohena na swoją twórczość mówią m.in. Bono, muzycy zespołu U2 oraz Nick Cave. Sam Leonard Cohen opowiada o swoim życiu i marzeniach. Cohen w Polsce był jeszcze kilkakrotnie w roku: 2007, 2008, 2010, 2012, 2013r.

Zapraszamy serdecznie Państwa na ten nastrojowy koncert , 24 marca 2017r o godz. 18.30, do sali kameralnej SzDK. Po koncercie jak zawsze w „Piątkowe wieczory muzyczne”, będziecie mogli Państwo porozmawiać z artystami i ze sobą przy kawie i herbacie.

%d bloggers like this: