LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Informacje/Wydarzenia Policja Żagań

Bohaterowie są wśród nas – Komendant lubuskiej Policji podziękował żagańskim policjantom

 

 

Stoją na straży bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, wykonując swe zadania z narażeniem życia. Strzegą honoru, godności oraz dobrego imienia służby. Dzięki ich profesjonalnej pracy w mijającym roku, wiele osób z terenu powiatu żagańskiego nadal może cieszyć się życiem.

W ubiegłym tygodniu Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jarosław Janiak podziękował lubuskim funkcjonariuszom za profesjonalną pomoc i zaangażowanie w sytuacjach związanych z ratowaniem ludzkiego życia. Wśród policjantów, którzy odebrali gratulacje od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. znaleźli się żagańscy policjanci ruchu drogowego: mł. asp. Marek Glanc i sierż. sztab. Marcin Florek, którzy 22 listopada tego roku uwolnili zaklinowanego niemowlaka, którego główka utkwiła między plastikową poręczą a siedziskiem domowej huśtawki. Zrozpaczona mama zadzwoniła do żagańskiej Policji prosząc o szybką pomoc dziecku, które podtrzymywała aby się nie udusiło. Policjanci ruchu drogowego w ciągu kilku minut dojechali do miejscowości, w której doszło do tej groźnej sytuacji. Policjanci odgięli plastikowe elementy huśtawki i uwolnili zaklinowane dziecko. Od momentu telefonicznego zgłoszenia do uwolnienia dziecka upłynęło zaledwie 9 minut.

To jedna z wielu trudnych interwencji żagańskich policjantów, które zakończyły się szczęśliwie. Właściwa koordynacja działań prowadzona przez żagańskich oficerów dyżurnych, połączona z szybką reakcją i wiedzą policjantów w patrolach sprawiły, że w minionym roku o uratowanych przez policjantów życiach pisaliśmy kilkakrotnie. Choć takie sytuacje są wpisane w scenariusz policyjnych zadań, to ratowanie wartości najwyższej jaką jest życie zawsze budzi szacunek. Czasami przypadek, czasami desperacki krok sprawiał, że ludzie znajdowali się w krytycznej sytuacji. Bez pomocy innych by nie przeżyli. Przypomnijmy kilka z takich sytuacji z 2016r., w których skutecznie interweniowali policjanci:

Poszukiwania zakończone sukcesem: 11 stycznia dyżurny z Komisariatu Policji w Szprotawie otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 89-letniej staruszki, która wyszła z domu w miejscowości Długie. Kobieta ubrana była tylko w sweter i spodnie O zaginięciu chorej, mającej zaniki pamięci mamy, zgłosiła jej córka. W poszukania zaginionej kobiety zostali zaangażowani policjanci z Komisariatu Policji w Szprotawie i Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu – został ogłoszony alarm całej jednostki. Po zapadnięciu zmroku poszukiwania 89-letniej kobiety były bardzo utrudnione ze względu na mgłę i mocno padający, marznący deszcz.. W nocy Naczelnik Wydziału Sztab Policji z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu, który prowadził jedną z grup poszukiwawczych, odnalazł wyziębioną 89-letnią kobietę, która została przewieziona do szpitala.

Negocjacje z mężczyzną chcącym skoczyć z wiaduktu: 24 stycznia żagańscy policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego odnaleźli mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo skacząc z wysokiego wiaduktu kolejowego. Policjanci otrzymali informację od żony zaginionego, który uciekł z domu mówiąc, że chce popełnić samobójstwo. Policjanci po śladach na śniegu odnaleźli mężczyznę i po kilkudziesięciu minutach negocjacji nakłonili go do bezpiecznego zejścia z wiaduktu.

Policjanci uratowali mężczyznę: W nocy z 15/16 lutego żagańscy policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego uratowali życie mężczyźnie, który w mieszkaniu, w podżagańskiej miejscowości, odkręcił gaz chcąc popełnić samobójstwo. Policjanci weszli do mieszkania w którym odkręcony był gaz, wynieśli nieprzytomnego mężczyznę i ewakuowali mieszkańców bloku. Mężczyzna odzyskał przytomność i trafił do szpitala.

Ratowali kobietę, która podcięła sobie żyły: W nocy z 11/12 maja żagańscy policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego uratowali życie kobiety, która zamknęła się w mieszkaniu i podcięła sobie żyły. Policjanci zauważyli przez okno mieszkania kobietę, która leżała w kałuży krwi, wyważyli drzwi mieszkania i zatamowali krwotok do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Policjant gasił płonące samochody, które zapaliły się po wypadku: 6 października żagański policjant ruchu drogowego, przy wsparciu postronnych kierowców, ugasił podręcznymi gaśnicami dwa samochody, które zaczęły się palić po czołowym zderzeniu na drodze krajowej nr 12. W zderzeniu pojazdów poważnie ranne zostały cztery osoby, w tym 2-letnie dziecko. Gdyby nie pomoc policjanta i osób zaangażowanych w akcję ratunkową, tragedii nie dałoby się uniknąć.

Poszukiwania zakończone happy endem: 9 października żagańscy policjanci, po kilku godzinach poszukiwań, odnaleźli 67-letniego mieszkańca Strzegomia, który przyjechał do powiatu żagańskiego na grzybobranie i zgubił się w lesie. Mężczyzna był mocno schorowany i nie miał przy sobie telefonu komórkowego. Został znaleziony przez grupę, którą dowodził Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Żaganiu 10 kilometrów od miejsca zaginięcia. Schorowany mężczyzna został przekazany rodzinie.

Krzyż Zasługi za Dzielność: 24 października sierż. sztab. Adam Florczak, dzielnicowy z Komisariatu Policji w Iłowej został odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność, nadanym przez Prezydenta RP. Odznaczenie państwowe Adam Florczak (który uratował przed zatruciem siedmioosobą rodzinę) odebrał w Warszawie, z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Policji. Również w tym roku sierż. sztab. Adam Florczak został laureatem konkursu pn. „Policjant, który mi pomógł”. Statuetkę konkursu odebrał w czasie Centralnych Obchodów Święta Policji w Warszawie z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wyciągnięty z wody w ostatniej chwili: 15 grudnia dzięki telefonicznej informacji od kobiety kierującej samochodem, która widziała leżącego mężczyznę przy skarbie obok tamy wodnej i błyskawicznej reakcji żagańskich policjantów ruchu drogowego, szczęśliwie zakończyła się interwencja wobec nietrzeźwego mężczyzny. Obcokrajowiec stoczył się z betonowej skarpy obok tamy przy ul. Żelaznej. Policjanci odnaleźli mężczyznę i nieprzytomnego, przemoczonego, przetransportowali w bezpieczne miejsce.

Opr. podinsp. Sylwia Woroniec

%d bloggers like this: