LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Sportowe podsumowania – szósty raz mistrzami

Nie jest łatwo osiągnąć sukces, zwłaszcza sukces sportowy, ale jeszcze trudniej i to można nazwać prawdziwym zwycięstwem, jest osiągnąć sukces i pozostać na szczycie niepokonanym. Taki sukces i to po raz szósty z rzędu osiągnęli żołnierze reprezentujący Czarną Dywizję.

Koniec roku to doskonała okazja do podsumowań, dlatego 20 grudnia br. w Klubie Wojskowym 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie spotkali się sportowcy w żołnierskich mundurach by spuentować czas rocznego współzawodnictwa. A był to rok obfitujący w wiele sportowych zwycięstw, osiągnięć oraz pucharów i medali. Czego najlepszym wyrazem jest szóste kolejne zwycięstwo, w sporcie powszechnym w Wojsku Polskim. Osiągnęła to reprezentacji Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych nr 1 – 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (DG RSZ nr1), której skład poza jednostkami macierzystymi Czarnej Dywizji tworzyły również 6 Brygada Powietrznodesantowa, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, 1 pułk saperów, 5 pułk chemiczny oraz KP Żagań, KP Wędrzyn.

– Minął kolejny rok rywalizacji sportowej, która okazała się niezwykle trudna i wymagająca, ponieważ wszyscy rywale stawiali sobie za cel pokonanie naszej dywizyjnej reprezentacji. Ale nie mieliśmy zamiaru się poddawać i bardzo ciężko walczyliśmy o jak najwyższe trofea, aby w konsekwencji zwyciężyć i to po raz szósty z rzędu. W tym dniu nie możemy zapomnieć o wkładzie, jaki wniósł w ten sukces ppłk Sebastian Krasoń, który dziś służy już poza naszą Dywizją, ale przez wiele lat pełnił obowiązki Szef sekcji wychowania fizycznego i sportu 11LDKPanc. – podkreślił zastępca dowódcy 11LDKPanc, generał brygady Stanisław Czosnek.

Starszy chorąży Tomasz Mucha dokonał podsumowania wyników poszczególnych dyscyplin Mistrzostw Wojska Polskiego w 2016 roku. A było się czym pochwalić, bowiem zawodnicy lubuskiego związku taktycznego w dziesięciu dyscyplinach sportowych zdobyli w sumie sześćdziesiąt dziewięć medali, z czego aż trzydzieści złotych, dwadzieścia trzy ze srebrnych oraz szesnaście w kolorze brązu.

Podczas gali zaprezentowano także sylwetki dziesięciu najlepszych sportowców reprezentacji Dowództwa Generalnego grupy pierwszej, wśród których znaleźli się kolejno:

1. st. chor. Mariusz Plesiński (bieg na orientację, biegi przełajowe, bieg patrolowy, półmaraton) – 10 Brygada Kawalerii Pancernej, Świętoszów

2. szer. Natalia Szczęsnowicz (pięciobój wojskowy, pływanie) – 10 Brygada Kawalerii Pancernej, Świętoszów

3. st.szer. Marcin Horbacz (strzelanie, pływanie) – 10 Brygada Kawalerii Pancernej, Świętoszów

4. szer. Karolina Kędzia (pięciobój wojskowy, pływanie) – 23 Śląski pułk artylerii, Bolesławiec

5. st.chor. Zbigniew Nieporowski (pływanie) – 34 Brygada Kawalerii Pancernej, Żagań

6. por. Marcin Kołoszuk (OSF, pięciobój wojskowy) – 4 Zielonogórski pułk przeciwlotniczy, Czerwieńsk

7. st. kpr. Kamil Makoś (półmaraton, b. przełajowe, bieg patrolowy) – 10 Brygada Kawalerii Pancernej, Świętoszów

8. szer. Wiktor Łodyga (pływanie) – 23 Śląski pułk artylerii, Bolesławiec

9. st.szer. Mateusz Demczyszak (półmaraton, biegi przełajowe) – 10 Brygada Kawalerii Pancernej, Świętoszów

10. szer. Krzysztof Szymanowski (bieg patrolowy, biegi przełajowe) – 4 Zielonogórski pułk przeciwlotniczy, Czerwieńsk

10. st.szer. Jerzy Pelc (strzelanie kbkAK/beryl) – 21 Brygada Strzelców Podhalańskich Rzeszów

W trakcie uroczystości nie zapomniano o trenerach i żołnierzach kultury fizycznej, którzy codzienną służbą przyczynili się do zwycięstw, podziękowania otrzymali: mjr Sławomir Wąs, mjr Mirosław Kuczyński, mjr Rafał Jarosz, por. Krzysztof Wróbel, st.chor.sztab. Jacek Jackowiak, st.chor.sztab. Andrzej Tkaczyk, st.chor. Robert Malinowski, st.chor. Marek Ostrowski, st.chor. Artur Popowicz, chor. Roman Zok, chor. Artur Darmstadter.

Równolegle z rywalizacją na szczeblu Wojska Polskiego w jednostkach wojskowych odbywało się współzawodnictwo w sporcie powszechnym. W piętnastu konkurencjach wzięło udział ponad 1100 żołnierzy. Rywalizacja objęła wiele dyscyplin sportowych w tym: piłkę siatkową, bieg patrolowy, pokonywanie OSF, biegi przełajowe, strzelanie z pistoletu wojskowego i z kbk AK, pływanie, biegi na orientację, futsal, pięciobój wojskowy mężczyzn i kobiet, wielobój mężczyzn i kobiet, tenis stołowy, tenis ziemny, piłkę koszykową oraz półmaraton. W tej rywalizacji bez konkurencyjną okazała się 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa uzyskując 1862 pkt., drugie miejsce zajęła 17 Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza (1727 pkt.) natomiast na trzecim miejscu uplasował się 4 Zielonogórski pułk przeciwlotniczy z Czerwieńska (1293 pkt.).

Sekcja prasowa 11DKPanc

mjr Artur Pinkowski

%d bloggers like this: