LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Bośniacka delegacja w Żaganiu

30 listopada br., w ramach szkolenia prowadzonego przez Polski Kontyngent Wojskowy EUFOR/MTT, przedstawiciele Centrum Kierowania Ruchem (CKR) z Bośni i Hercegowiny zawitali do 34. Brygady Kawalerii Pancernej.


Delegacji bośniackiej przewodniczył major
Milan Damjanić, szef sekcji transportu ciężkiego w CKR w Doboju. Do Żagania przyjechali również przedstawiciele Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk z Warszawy, Wojskowej Komendy Transportu z Wrocławia oraz żołnierze z Mobilnego Zespołu Szkoleniowego (Mobile Training Team – MTT), wydzielonego do misji EUFOR w Bośni.

Specjalnie na tę okazję żołnierze 34BKPanc zorganizowali zajęcia pokazowe z załadunku i wyładunku ciężkiego sprzętu na transport kolejowy. Major Dariusz Elak, szef sekcji S-4 brygady, na wstępie szczegółowo omówił zasady bezpieczeństwa oraz restrykcyjnie przestrzegane zasady, którymi kierują się czołgiści podczas załadunku i rozładunku. Następnie przyszedł czas na część praktyczną.

Goście z zaciekawieniem obserwowali samochody ciężarowe oraz czołgi Leopard 2A5 sprawnie wjeżdżające na specjalnie wzmocnione i przygotowane przez Polskie Koleje Państwowe platformy kolejowe typu FLMMPS, o nośności 60 ton każda. Po zajęciu ściśle określonego miejsca pojazdy unieruchamiano czterema metalowymi klinami i łańcuchami, a lufę czołgu dodatkowo zabezpieczano pasami.


Dzisiejsze szkolenie miało na celu pokazanie obowiązujących w Polsce zasad i procedur związanych z transportem ciężkiego sprzętu oraz porównanie ewentualnych różnic w tym zakresie u naszych sojuszników. – powiedział na zakończenie krótkiego pokazu mjr Elak.

Tekst i foto: kpt. Rafał Nowak

Oficer prasowy 34BKPanc

kpt. Rafał NOWAK

%d bloggers like this: