LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Prezydent Gorzowa w Czarnej Dywizji Jacek Piotr Wójcicki, Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego odwiedził 11. Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) w Żaganiu.

10 maja br. z wizytą w Dowództwie Czarnej Dywizji przebywał Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Piotr Wójcicki. Pobyt rozpoczęło krótkie spotkanie dowódcy Czarnej Dywizji gen. dyw. Jarosława Miki z Panem Prezydentem.

Rozmawiano głównie o zacieśnieniu harmonijnie rozwijającej się współpracy i kooperacji pomiędzy obiema instytucjami. Podkreślano zwłaszcza wagę i znaczenie współdziałania podczas organizowanych wspólnie świąt patriotycznych, narodowych lub lokalnych.

Następnie delegacja udała się do Sali Tradycji, gdzie zaprezentowano syntetyczną informację o zadaniach, dyslokacji, strukturze oraz wyposażeniu jednostek dywizji. Gość żagańskich żołnierzy miał okazje dotknąć także historii i poznać tradycje, jakie z chlubą dziedziczą, pielęgnują i kultywują żołnierze dywizji.

Ponadto delegacja udała się także do 34. Brygady Kawalerii Pancernej, gdzie prezentowano pozyskany z Bundeswehry sprzęt niemiecki w tym, czołgi Leopard 2A5. Mówiono również o wyzwaniach szkoleniowych, które stoją przed dywizją i brygadą. Oprócz tego gościom przedstawiono bazę logistyczno-garażową oraz infrastrukturę żagańskiej brygady.

Ostatnim punktem odwiedzin pancernej stolicy Polski, była wizyta w Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, gdzie jego dyrektor, Marek Łazarz przybliżył fakty związane z wojennymi czasami jeńców.

Tekst: mjr Artur Pinkowski

Zdjęcia: ppor. Krzysztof Gonera

Lokalna internetowa rozgłośnia radiowa
%d bloggers like this: