LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Poranny apel pełen wrażeń

W poniedziałek, 09 maja br. w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (10BKPanc) odbył się uroczysty apel poranny, który dedykowany był rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz stał się także okazją do wręczenia Gwiazd Afganistanu.

Dowódca brygady generał brygady Maciej Jabłoński tak podsumował celebrowane okazje: – Żołnierze! Dzisiejszy apel dedykowany jest zakończeniu jednej z najokrutniejszych wojen – II wojny światowej. Dla nas, żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej rocznica ta jest niezwykle ważna. Hołdujemy z jednej strony tym, którzy maszerowali ze wschodu ku Berlinowi, niosąc wolność, a z drugiej strony 1 Dywizji Pancernej, dowodzonej przez naszego patrona generała Maczka. Odbyła ona zwycięski marsz po polach Europy Zachodniej i miała decydujący wpływ na to, co dokonało się na początku maja – na finalne pokonanie faszystowskich Niemiec. Jestem również niezwykle dumny, że mogłem wręczyć, w imieniu Prezydenta RP, Gwiazdy Afganistanu. Jestem dumny tym bardziej, że wielu z Was otrzymało drugie, a nawet trzecie tego typu odznaczenie. Odznaczenie ważne, które żołnierze 10. Brygady odebrali za realizację zadań bojowych w strefie działań wojennych.

Ważnym punktem uroczystości było przedstawienia na forum brygady nowego zastępcy dowódcy pułkownika Zbigniewa Śliżewskiego, który dziękując za powitanie powiedział: – Jestem żołnierzem Czarnej Dywizji i to otoczenie jest mi bardzo dobrze znane. Cieszę się, że mogę kontynuować służbę w 10. Brygadzie. Wiem, że słuzba tu to wielkie wyzwanie, ale środowisko pancerniackie nie jest mi obce i jestem przekonany, że współdziałając z osobami funkcyjnymi będę w stanie realizować zadania na najwyższym poziomie. Liczę na owocną współpracę.

Tego poranka korpus podoficerski 10BKPanc został wzmocniony – trzech żołnierzy otrzymało z rąk dowódcy brygady mianowanie na kolejny stopień wojskowy. Byli to, od dziś już sierżanci: Robert Byczek, Rafał Malinowski oraz Piotr Turasz.

Ostatnim punktem apelu było uroczyste wręczenie broni żołnierzom służby przygotowawczej, którzy w Świętoszowie odbywają czteromiesięczne szkolenie wstępne. Dowódca brygady gen. bryg. Maciej Jabłoński, przekazując broń kolejnym pokoleniom pancerniaków, powitał ich w brygadzie i życzył samych sukcesów.

20160509 Apel 10BKPanc AW (2)

20160509 Apel 10BKPanc AW (1)20160509 Apel 10BKPanc AW (3)20160509 Apel 10BKPanc AW (6)20160509 Apel 10BKPanc AW (5)

20160509 Apel 10BKPanc AW (7)

Tekst i zdjęcia: kpt. Adriana Wołyńska 10BKPanc

Lokalna internetowa rozgłośnia radiowa
%d bloggers like this: