LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Wspólne dziedzictwo husarskiego skrzydła zobowiązuje

W miniony piątek Drużyna Harcerska im 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka z Bredy, wracając z biwaku w historycznej stolicy Polski, Krakowa odwiedziła pancerną stolicę Polski – Żagań.

Młodzi harcerze i harcerki spotkali się z żołnierzami Czarnej Dywizji z jej dowódcą gen. dyw. Jarosławem Miką na czele. Mieli okazję poznać główny sprzęt dywizji zaprezentowany przez żołnierzy 34. Brygady Kawalerii Pancernej, dziedziczącej tradycje 8 i 9 Batalionów Strzelców z 3 Brygady 1. Polskiej Dywizji Pancernej, wyzwolicieli Bredy w październiku 1944 roku. Młodzi druhowie i druhny z Brabancji uczestniczyli także w lekcji muzealnej w Sali Tradycji Czarnej Dywizji, gdzie mieli także okazję obejrzeć aktualne wystawy tej placówki. W trakcie spotkania z generałem Miką zaprezentowali m.in. ulubione harcerskie pieśni.

Goście Czarnej Dywizji oddali honory wspólnie z dowódcą Czarnej Dywizji i zapalili znicze przed pomnikiem generała Stanisława Maczka. Drużyna z Bredy sprawuje opiekę wraz z honorowym kapelanem Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ks. dh. Sławomirem Klimem SChr., współzałożycielem drużyny, nad grobem wielkiego Polaka i generała znajdującym się na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w stolicy północnej Brabancji.

Pancerniacy z Żagania już wielokrotnie spotykali się na szlaku wspólnych tradycji w całej Europie. Harcerze z Bredy współuczestniczą w wspólnych ceremoniach w Holandii, pełnią wspólnie posterunki honorowe przy polskich miejscach pamięci. Drużyna z Bredy utrzymuje aktywne kontakty także z innymi środowiskami harcerskimi pielęgnującymi tradycje polskiego oręża m.in. z 100 Poznańską Drużyną Harcerzy im gen. Stanisława Maczka.

Spotkanie ze współczesnością i tradycjami Czarnej Dywizji dostarczyła wszystkim jej uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń i emocji. Jak powiedziała drużynowa Izabela Kucmin-Bemelmans, ”Wczoraj usłyszałam, od jednej z druhen, że na biwaku podobało jej się wszystko, ale jak ma podać jeden konkret to Żagań..” Wspólne dziedzictwo zobowiązuje!

 

 

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Waldemar Kotula

Lokalna internetowa rozgłośnia radiowa
%d bloggers like this: