LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Świętoszów Wojsko Żagań

Strzelcy Konni zakończyli szkolenie na Łotwie.

Żołnierzy 5 kompanii piechoty zmotoryzowanej 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich (7bSKW) skierowani do wykonywania zadań w ramach Assurance Measures na terenie Republiki Litewskiej, Łotewskiej, Estońskiej zakończyli pierwszy etap szkolenia.

Podczas miesięcznego szkolenia odbywającego się na poligonie w Adazi na terytorium Republiki Łotewskiej Strzelcy Konni uczestniczyli w międzynarodowym ćwiczeniu Saber Strike-16. Polska kompania zmotoryzowana wspierana przez łotewski pluton przeciwpancerny oraz amerykańskich kadetów wykonywała wspólne zadania podczas realizacji natarcia i działań obronnych.

Po zakończeniu międzynarodowego ćwiczenia żołnierze 5 kompanii 7bSKW, dowodzonej przez kapitana Krzysztofa Ilnickiego spotkali się z polską mniejszością narodową zamieszkującą terytorium Republiki Łotewskiej. Żołnierze przedstawili gospodarzom wizyty historię i tradycje, jakie kultywuje Wielkopolska Brygada oraz podzieli się wrażeniami z pobytu na Łotwie.

Jednym z ostatnich elementów pobytu na Łotwie była wizyta u podopiecznych Uniwersyteckiego Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Rydze. Żołnierze przekazali dzieciom zebrane w Polsce pluszowe misie. W przekazaniu podarunków wzięli udział Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej Ewa Dębska oraz Attaché Obrony płk. Roman Opalach. Szpital reprezentowany był przez przedstawiciela zarządu prof. Aigarsa Pētersonsa, radnego miasta Rygi z ramienia Jedności.

Ryski szpital wręczył Ambasador RP E. Dębskiej oraz grupie żołnierzy specjalne dyplomy „Świadectwa Przyjaźni”. W trakcie uroczystości polscy żołnierze wyrazili nadzieję, że podarowane maskotki wywołają uśmiech na twarzach chorych dzieci. W ten sposób chcieli podziękować społeczności łotewskiej za bardzo dobre przyjęcie, jakiego polscy żołnierze doświadczyli podczas pobytu na Łotwie.

29 czerwca br. polscy żołnierze przemieszczą się na terytorium Republiki Estońskiej gdzie od 30 czerwca  do 31 lipca br. na poligonie w m. Tapa, Voru uczestniczyć będą w kolejnym międzynarodowym szkoleniu.

Tekst: por. Dorota Kusiak

Zdjęcia: SSGT (OR-6) Gatis Indrevics, Combat Camera Team, por. Tomasz Cyga

%d bloggers like this: