LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Kultura i rozrywka Wojsko Żagań

Piknik z okazji Dnia Weterana i Dnia Dziecka

W sobotę 4. czerwca br., Klub Wojskowego 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) zorganizował Piknik z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa połączony z Dniem Dziecka.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa obchodzony jest 29 maja i ustanowiony został dla upamiętnienia zasług i oddania hołdu żołnierzom, którzy służyli na misjach zagranicznych.

Piknik zorganizowano dla weteranów i ich rodzin, a także mieszkańców Żagania oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką działań poza granicami państwa. Piknik połączono z obchodami Dnia Dziecka.

Tego dnia na dzieci czekało wiele atrakcji – cyrk klaunów, który zaprezentował warsztaty cyrkowe połączone z zabawami animacyjnymi, a także dmuchane zamki i trampoliny.

Żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc) udostępnili urządzenie szkolno-treningowe CYKLOP. Wszyscy chętni mogli poznać zasady celowania z broni strzeleckiej i oddać strzały na „sucho” pod czujnym okiem instruktorów. Była także możliwość przepłynięcia się kajakiem i rowerem wodnym. Do dyspozycji dzieci był także tor przeszkód, przygotowany przez 11 batalion dowodzenia (11bdow), a żołnierze z kompanii rozpoznawczej 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) zachęcali do przejażdżki czterokołowymi quadami.

Oddział Żandarmerii Wojskowej przygotował punkt promocyjny, przy którym można było zobaczyć symulator Maxelkę, zestaw imitujący zderzenie podczas wypadku samochodowego, a także alkogogle, po czym zbadać, jak reaguje nasz organizm po spożyciu promila alkoholu. Żandarmi pokazali także metody pobierania odcisków linii papilarnych.

Oprócz przygotowanych atrakcji, podczas Pikniku funkcjonowały punkty konsultacyjne, w których wszelkich porad i informacji zainteresowanym udzielał psycholog Pani Paulina Widuto oraz pełnomocnik dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej ds. weteranów, Krzysztof Gradys.

Podczas Pikniku przy współpracy z Wojskowym Kołem Łowieckim został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt.: „Ochrona środowiska każdemu dziecku bliska”, w którym wzięły udział szkoły i instytucje współpracujące z 11 LDKPanc.

Na scenie swoje umiejętności pokazywali młodzi artyści z sekcji tanecznej, recytatorskiej, wokalnej i grupy scenicznej, na co dzień działających pod skrzydłami Klubu Czarnej Dywizji. Na koniec Pikniku wystąpił zespół folkowy „Fajna Ferajna”, który zaprezentował muzykę lwowska, łemkowską i polską.

To dobry pomysł, aby każdego roku świętować Dzień Weterana w formie Pikniku w naszym Klubie, dlatego też organizacja tego dnia jest wielkim wyzwaniem, ale też przyjemnością i już na stałe wpisała się w kalendarz przedsięwzięć kulturalno – oświatowych Klubu Czarnej Dywizji. Kolejny raz pogoda nas nie zawiodła i wszyscy mogli spędzić miło czas na świeżym powietrzu.” – Opisywała Tatiana Grzegrzółka – kierownik Klub Wojskowego 11LDK Panc.

Tekst i zdjęcia: Kamila Smolińska

%d bloggers like this: