LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Medyczny niezbędnik w pigułce

Co jeść, aby żyć dłużej i zdrowiej? Jaka jest ilość uciśnięć przy resuscytacji krążeniowo – oddechowej? To tylko część pytań, z którymi zaznajomili się w poniedziałek 23 kwietnia br. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych „59” w Żaganiu.

Prelekcję informującą szkolną młodzież o zdrowym trybie życia i zasadach reanimacji przeprowadzono w żagańskiej szkole z okazji Święta Wojskowej Służby Zdrowia. W przedsięwzięcie to aktywnie zaangażowali się przedstawiciele 105. Kresowego Szpitala Wojskowego oraz medyczni fachowcy z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. W instruowaniu uczniów profesjonalnego wsparcia udzielali także żołnierze z zespołu medycznego 11. batalionu dowodzenia.

Po panelu teoretycznym, informującym choćby o tym, co winniśmy jeść, a czego unikać, sporo emocji dostarczyło sprawdzenie zdobytej wiedzy, którą weryfikowały pytania zadawane przez ekspertów w dziedzinie medycyny, diabetologów, dietetyków, czy specjalistów pielęgniarstwa diabetologicznego. Poprawne odpowiedzi nagradzane były przez głównego jurora, Marka Femlaka – zastępcę dyrektora ds. medycznych 105. Kresowego Szpitala Wojskowego. Uważni słuchacze otrzymali ufundowane przez szpital nagrody w postaci glukometrów, aparatów do mierzenia ciśnienia oraz fachowej literatury medycznej.

Sporo emocji dostarczyło praktyczne wykonanie przez uczniów resuscytacji krążeniowo – oddechowej na ćwiczebnych fantomach. O wszystkich mogących uratować czyjeś życie czynnościach, ich kolejności i prawidłowego wykonania mówiła sierżant Dagmara Fercho z wydziału służby zdrowia Czarnej Dywizji.

Każdemu z nas wydaje się, że potrafiłby reanimować drugą osobę w przypadku utraty przez nią przytomności. Gdy dochodzi jednak czynnik walki z czasem, stres wywołany niecodzienną sytuacją, kiedy jesteśmy świadkami wypadku, musimy zrobić wszystko jak najlepiej, aby ratować – nie szkodzić” – podkreślała sierżant Fercho.

Ostatnim elementem zorganizowanego przedsięwzięciach była możliwość dotknięcia przez uczniów sprzętu, w jaki wyposażone są wojskowe karetki, będące na wyposażeniu jednostek wojskowych Czarnej Dywizji.

Tekst i zdjęcia: por. Krzysztof Gonera

%d bloggers like this: