Kobiety Czarnej Dywizji

 

W czwartek 8 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Pałacu Książęcym w Żaganiu żołnierze Czarnej Dywizji symbolicznie wyrazili szacunek dla wszystkich kobiet służących i pracujących w szeregach 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Podczas spotkania dowódca 11LDKPanc, generał dywizji Stanisław Czosnek w imieniu męskiego grona oficerów, podoficerów, szeregowych i pracowników resortu obrony narodowej skierował do wszystkich Pań serdeczne słowa. „Życzę Paniom wielu satysfakcji oraz uśmiechu na co dzień. A skoro o uśmiechu mowa, oto czerwone róże dla każdej z Pań, które wręczam w imieniu męskiej części dowództwa z wyrazami szacunku i podziwu.” – podkreślał generał Czosnek.

Pod znakiem husarskiego skrzydła służy coraz więcej kobiet w mundurach. Kobiety Czarnej Dywizji realizują się na rozmaitych stanowiskach służbowych. Są wśród nich między innymi ratownicy medyczni, specjaliści logistyki, kadrowcy, czy „rasowi operatorzy”. Wiele z nich ciągnie do dowodzenia. Nieocenione wsparcie dla dowództwa dywizji i podległych jednostek wojskowych stanowią również Panie zajmujące stanowiska cywilne.

Same przyznają, że na co dzień nie oczekują specjalnego traktowania, jednak jest im niezwykle miło, gdy mężczyźni pamiętają o ich święcie. Szczególnie kiedy przychodząc do pracy są od progu witane życzeniami. „Otrzymałyśmy dzisiaj kwiaty oraz bardzo dużo ciepłych słów, co sprawiło, iż ten dzień stał się wyjątkowy. Nasza praca u boku ludzi w mundurach, ale również chwile, jak te dzisiejsze, dają nam poczucie solidarności oraz bycia częścią wspólnoty”. – zauważa Mirosława Celanowska, starszy referent w 11DKPanc.

Po spotkaniu w żagańskim pałacu wszystkie Panie udały się do świętoszowskiego klubu wojskowego, gdzie czekała na nie artystyczna niespodzianka – muzyczny koncert w rytmie lat osiemdziesiątych w wykonaniu zespołu ABBA Cover Band.

* * *

Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę. Początki obchodów tego święta związane są ze strajkami w Stanach Zjednoczonych. Podczas jednego z nich, w 1909 roku kobiety sprzeciwiające się uciskowi w firmie, zostały zamknięte w fabryce, gdzie wybuchł pożar. Zginęło w nim 126 kobiet. Dlatego od 1910 roku obchodzi się Dzień Kobiet, jako uczczenie pamięci i poświęcenia tych kobiet. Z założenia Dzień Kobiet miał służyć utrwalaniu idei równości.

Tekst: por. Krzysztof Gonera

Zdjęcia: st. chor. Rafał Mniedło

Related posts