LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Brabantczycy rywalizują w Danii

 

W duńskiej bazie wojskowej Jutland Dragoons Regiment w Holstebro rozpoczęły się zawody Nordic Tank Challenge, podczas których załogi czołgów walczą o miano najlepszej w 2016 roku.

Polskę reprezentują dwie załogi z 34. Brygady Kawalerii Pancernej pod dowództwem podporucznika Pawła Przepiórki oraz sierżanta Arkadiusza Dziedzińskiego. Rywalizują oni z najlepszymi załogami z Danii, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Kanady oraz USA.

W trakcie pierwszego dnia zawodów żagańscy pancerniacy mieli do pokonania kilkanaście konkurencji, podczas których wykonywali szereg strzelań sytuacyjnych. Zrealizowali także takie zadania jak zidentyfikowanie sylwetek sprzętowych armii innych państw, bieg na orientację oraz inne czynności z zakresu obsługowo – naprawczego czołgu Leopard 2A5.

Obydwie polskie załogi z postawionych zadań wywiązały się bardzo dobrze, czego dowodem są wysokie ich pozycje zajmowane po pierwszym dniu rywalizacji. – To był bardzo długi, wyczerpujący i pełen doświadczeń dzień. Nie ukrywam, że przyjechaliśmy na te zawody w pełni zmotywowani i gotowi do walki o najwyższe trofea. Chcemy po raz kolejny udowodnić, że w wyszkoleniu i profesjonalizmie nie ustępujemy pola nawet największym armiom świata. – powiedział po pierwszym dniu rywalizacji ppor. Przepiórka.

Przed Brabantczykami kolejne dni zmagań, w trakcie których odbędą strzelania na symulatorze AGPT, sprawdzą swoje umiejętności z ładowania amunicji do czołgu na czas, ewakuacji rannego z wozu bojowego oraz udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowo stawiane będą zadania, które na chwilę obecną pozostają tajemnicą dla wszystkich uczestników zawodów – jest to tzw. X-games.

W środę czołgiści będą walczyć o zwycięstwo na strzelnicy bojowej w Oksbol, podczas strzelania sytuacyjnego z czołgu Leopard 2A5 oraz naprowadzania artylerii na nominowane cele.

Zawody wyłonią trzy najlepsze załogi czołgów w 2016 roku.

Tekst: mjr Janusz Kawa, por. Emil Kamiński

Foto: mjr Janusz Kawa, st. szer. Rafał Stefanowicz

%d bloggers like this: