LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Czarna Dywizja wspomina generała Stanisława Maczka

W najbliższy poniedziałek 11 grudnia br. w 23 rocznicę śmierci gen. Stanisława Maczka Czarna Dywizja upamiętni w szczególny sposób twórcę polskiej broni pancernej.

W żagańskim kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego zostanie uroczyście odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona patronowi polskiej broni pancernej. Została ona stworzona z inicjatywy proboszcza Rzymskokatolickiej Parafii Wojskowej w Żaganiu księdza Kapelana komandora porucznika Radosława Michnowskiego. Wojskowy duszpasterz jest także autorem projektu tablicy wykonanej przez lokalne przedsiębiorstwo.

Na uroczystość przybędą: dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, generał brygady Stanisław Czosnek, byli dowódcy Czarnej Dywizji, liczni goście reprezentujący stowarzyszenia pielęgnujące tradycje Czarnej Dywizji z Polski i Holandii z Federacją Organizacji Polskich Pancerniaków na czele oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa lubuskiego. Przed ceremonią w kościele garnizonowym tradycyjnie, jak co roku, zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze przed pomnikiem gen. Stanisława Maczka na żagańskim Skwerze Czołgisty. Nastąpi również inauguracja wystawy w Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych zatytułowanej „Blisko Żołnierzy.. 70 lecie powstania Światowego Związku Kół 1. Polskiej Dywizji Pancernej” poświęconej powojennym losom gen. St. Maczka i Jego żołnierzy.

Pamiątkowa tablica jest kolejnym dowodem pamięci o generale Maczku i Jego żołnierzach. Żagań, który szczyci się tym, że bije tutaj pancerne serce Polski posiada pomnik dedykowany 1. Polskiej Dywizji Pancernej i 1. Korpusowi Pancernemu Wojska Polskiego, plac im. generała Stanisława Maczka, pomnik dedykowany legendarnemu twórcy polskiej broni pancernej, który doczekał się swojej kopii znajdującej się w Normandii na wzgórzu 262, znanej z historii polskiego oręża jako „Maczuga” oraz Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych.

Jak informuje kapelan żagańskiej parafii w nadchodzącym roku garnizonowa świątynia wzbogaci się o kolejne miejsce nawiązujące do chlubnych tradycji Czarnej Dywizji. Będzie to instalacja prezentująca urny z ziemią z cmentarzy wojennych we Francji, Belgii, Holandii i Polski gdzie spoczywają żołnierze 10 Brygady Kawalerii i 1 Polskiej Dywizji Pancernej oraz cmentarzy w Zgorzelcu i łużyckiej „Dolinie Śmierci”, miejsc spoczynku żołnierzy 1 Korpusu Pancernego WP. Ziemia w urnach została przywieziona przez delegacje Czarnej Dywizji, które corocznie od 25 lat przemierzają szlak chwały swoich poprzedników.

***

16.30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem generała Stanisława Maczka – Skwer Czołgisty Żagań

17.00 – uroczysta msza w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego, podczas której nastąpi odsłonięcie tablicy – Żagań ul. Żarska 22

***

Generał Stanisław Władysław Maczek

*31.03.1892 r., Szczerzec k. Lwowa + 11.12.1994 r., Edynburg

Generał Wojska Polskiego, honorowy obywatel Holandii, kawaler najwyższych odznaczeń polskich i międzynarodowych, m.in. Krzyża Wojennego Orderu Virtuti Militari klasy III,IV,V, Orderu Orła Białego oraz Komandorii Krzyża Legii Honorowej. Uczestnik I i II wojny światowej oraz wojen polsko-ukraińskiej i polsko-sowieckiej.

W latach I wojny światowej walczył w Austrii, Włoszech, na Ukrainie, Węgrzech Jako oficer odrodzonego Wojska Polskiego walczył o granice Polski w latach1918-1920. We wrześniu 1939 r będąc dowódcą 10. Brygady Kawalerii wraz ze swoimi żołnierzami bronił ziemi polskiej w wojnie obronnej z Niemcami, a w 1940 roku walczył kampanii francuskiej. W latach 1942-1945 był twórcą i dowódcą legendarnej 1.Polskiej Dywizji Pancernej, sformowanej na terenie Wielkiej Brytanii. Ta pierwsza w historii polskiego oręża dywizja pancerna zasłynęła m.in. zwycięstwem pod jego dowództwem wraz z wojskami alianckimi w bitwie pod normandzkimi Falaise i Chambois, a także wyzwoleniem m.in Ypres, Tielt, Gandawy i Bredy. Jej zwycięski pochód przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy liczący 1900 km z 283 dniami bezpośrednio w walce został zwieńczony 4 maja 1945 roku zdobyciem bazy morskiej Kriegsmarine w Wilhelmshaven.

Generał St. Maczek podobnie jak większość jego żołnierzy lata powojenne spędził na uchodźstwie. W tych latach troszczył się o upamiętnienie czynu bojowego Jego Żołnierzy. Był założycielem i pierwszym prezesem Światowego Związku Kół 1. Dywizji Pancernej, przewodniczył również Kapitule Orderu Wojennego Virtuti Militari.11 listopada 1990 roku gen. Stanisław Maczek został awansowany przez Prezydenta RP na uchodźstwie do stopnia generała broni.

Zmarł w szkockim Edynburgu 11 grudnia 1994 r. Od 23 grudnia 1994 roku spoczywa na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Bredzie (Holandia)

Tekst : Waldemar Kotula

Foto : Waldemar Kotula, archiwum Sali Tradycji Czarnej Dywizji

Szef sekcji prasowa 11DKPanc

Mjr Artur Pinkowski

%d bloggers like this: