LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

11 listopada symbolem dążenia do wolności

11-ego listopada, 99 lat temu Polska powróciła na mapę Europy, dla nas Polaków to data szczególna, to nie tylko moment odzyskania niepodległości po okresie zaborów, ale symbol miłości Ojczyzny i niezłomności, walki o wolność, wiary i zwycięstwa.

Na pamiątkę tych dni, w całym kraju obchodzone jest Święto Niepodległości. Wraz z mieszkańcami wielu polskich miastach również żołnierze Czarnej Dywizji oddają cześć bohaterom walczącym o suwerenną i niepodległą Polskę.

Oto po 123 latach niewoli odrodziło się Państwo Polskie. Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Daszyński, Witos, Korfanty – wszystkie główne nurty polskiej polityki zjednoczyły się dla niepodległości”. – przypominał generał brygady Stanisław Czosnek, dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc).

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto państwowe. Cały Naród świętuje dzień, kiedy to Polska odrodziła się z niewoli.

W dziejach narodów są chwile szczególnie ważne, które trwale zapisują się w ludzkiej pamięci. Dla nas Polaków, takim przełomowym momentem jest dzień 11 listopada 1918 roku”. przypominał również gen. Czosnek.

W czasie obchodów Niepodległości w wielu polskich miastach odbywają się uroczystości patriotyczne, akademie, spotkania, wieczornice, inscenizacje historyczne, parady, pokazy oraz uroczyste apele, a w kościołach odprawiane są msze święte w intencji Narodu i Ojczyzny.

Nie inaczej było również i w tym roku. Żołnierze Czarnej Dywizji świętowali wespół z mieszkańcami blisko 30 miejscowości Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska i Wielkopolski, miedzy innymi: Lubina, Gorzowa Wlkp., Żagania, Kliczkowa, Małomic, Legnicy, Mieroszowa, Nowej Soli, Żar, Świebodzina, Gubina, Międzyrzecza, Sulęcina, Zielonej Góry, Czerwieńska, Rydzyna, Wschowy, Kościana, Gostynia, Nowej Wsi, Polkowic, Bolesławca, Kożuchowa oraz Szprotawy.

Najważniejszą areną rocznicowych wydarzeń były, odbywające się w stolicy Ziemi Lubuskiej – Gorzowie Wlkp. wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Niepodległości. W uroczystościach tych wziął udział dowódca Czarnej Dywizji, gen. bryg. Stanisław Czosnek.

Dzisiaj składamy hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odrodzenia Państwa Polskiego. Dbajmy o to, żeby wartości przekazywane młodemu pokoleniu, stały na straży godności naszego Narodu, naszej historii, kultury i dziedzictwa naszych ojców. Świętując ten dzień bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami!”. – mówił w swym przemówieniu gen. Czosnek.

Dalej w tym samym przemówieniu gen. Czosnek odniósł się do słów pierwszego Naczelnika: „Józef Piłsudski już wtedy zauważył, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, aby ją zachować, państwo powinno być silne nie tylko poprzez Siły Zbrojne, potencjał gospodarczy, ale przede wszystkim poprzez pamięć o przeszłości, dzięki której Naród buduje swoją tożsamość i wspólnotę”.

W Gorzowie oprócz uroczystego apelu jak co roku zorganizowano pokaz sprzętu wojskowego. Wielkim zainteresowaniem publiczności cieszyły się tradycyjnie czołg Leopard 2A5, ale można było zobaczyć także kołowe transportery opancerzone KTO Rosomak w wersji bojowej oraz wozy ewakuacji medycznej, wyrzutnie rakiet WR-40 LANGUSTA, 23mm przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy ZUR 23-2KG, specjalistyczny pojazd saperski TOPOLA, Quad ARCTICA, wyposażenie drużyny zmotoryzowanej z bronią i wiele innych. Wojskowi kucharze przygotowali do degustacji wojskową grochówkę.

Rocznicowe uroczystości odbyły się również w pancernej stolicy polski, Żaganiu. Najpierw w kościele parafialnym pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Zaś tuż po niej na pobliskim placu przy pomniku Zesłańców Sybiru miał miejsce uroczysty apel pamięci.

Ponadto w Żaganiu, ta ważna rocznica została uczczona w sposób sportowy, kolejną już szóstą edycją „Biegu Niepodległości”. Tegoroczny niepodległościowy bieg zgromadził na starcie ponad 1300 biegaczy i była to największa impreza biegowa w naszym regionie. Wśród startujących nie zabrakło żołnierzy Czarnej Dywizji, ale również żołnierzy amerykańskich z 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z ich dowódcą pułkownik Davidem W. Gardnerem na czele. Tuż przed startem do biegu na płytę stadionu Arena w Żaganiu, przy gromkim aplauzie i brawach, weterani misji stabilizacyjnych i pokojowych wnieśli białoczerwoną flagę dając tym samym znak do rozpoczęcia biegu.

Wyjątkowo i uroczyście Narodowe Święto Niepodległości obchodzili również mieszkańcy Lubina, gdzie zorganizowano mszę świętą, a po niej uroczysty apel pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany pod znakiem husarskiego skrzydła pokaz sprzętu wojskowego, który zgromadził rzesze sympatyków wojska i pasjonatów militariów.

Tekst: mjr Artur Pinkowski
Foto: por. Krzysztof Gonera, st.chor. Rafał Mniedło, st.szer. Łukasz Kermel

%d bloggers like this: