LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

BÓBR-17 zakończony

 

Setki podgrywanych incydentów, prowokujących reakcje ćwiczących. Przemieszczenia stanowisk dowodzenia, operacyjne zrozumienie pola walki, wypracowanie zamiarów działania. To tylko kilka aspektów zakończonego w piątek ćwiczenia dowódczo – sztabowego szkieletowego BÓBR-17.

Począwszy od 20 maja br. żołnierze Czarnej Dywizji wraz z przydzielonymi oficerami i podoficerami spoza struktur lubuskiego związku taktycznego, a przede wszystkim główni ćwiczący z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej występowali w rolach wojsk Wislandii.

Tło ćwiczenia oparte było na hipotetycznym scenariuszu nieodnoszącym się do żadnych realnie istniejących państw. Międzynarodowa sytuacja kryzysowa prowokowana przez antagonizm państwa Monda, generowała konieczność użycia sił zbrojnych przez Wislandię.

W to szkoleniowe przedsięwzięcie zaangażowanych zostało kilkuset żołnierzy i ponad sto pięćdziesiąt jednostek różnego rodzaju sprzętu. Okres ćwiczenia stanowił swoisty taktyczny sprawdzian, ale również sposobność do integracji z przedstawicielami sił sojuszniczych, reprezentowanych przez oficerów z amerykańskiej 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej.

Wysiłek włożony w przygotowanie i przeprowadzenie nie mógł pójść i nie poszedł na marne. Cel, który postawiliśmy przed ćwiczeniem został w pełni osiągnięty. Nie oczekiwałem od nikogo, że zrobi dobre wrażenie na mnie. Jeżeli zrobiliście dobre wrażenie na sobie, to jest wasz sukces. Ale oczekiwałem od siebie i wszystkich tego, aby każdy zrobił to, co do niego należy, a będzie to gwarantem dobrze i do końca wykonanej pracy. I tak się stało. Za to wszystkim serdecznie dziękuję.” – powiedział podczas zbiórki kończącej ćwiczenie jego kierownik i zarazem dowódca Czarnej Dywizji, generał brygady Stanisław Czosnek.

Na koniec uczestnicy ćwiczenia otrzymali certyfikaty, jako symboliczną pamiątkę i jednoczesne podziękowanie za taktyczną cierpliwość i zaangażowanie w roli żołnierzy Wislandii. Już niebawem kolejne sprawdziany taktycznego rzemiosła. Dla dywizji będzie to trening sztabowy BYSTRZYCA-17, zaś 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana podejmie wyzwanie w ramach ćwiczenia BORSUK-17.

Tekst: por. Krzysztof Gonera

Zdjęcia: st. chor. Rafał Mniedło

%d bloggers like this: