LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Zielona Góra

Tropem Wilczym

 

W niedzielne popołudnie 26 lutego wśród 60 000 biegaczy z 240 miast, znaleźli się także żołnierze Czarnej Dywizji, który razem z amerykańskimi żołnierzami z 3ABCT uczestniczyli w V edycji „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Żołnierze z jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) uczestniczyli w biegach zorganizowanych w Międzyrzeczu, Sulęcinie, Krośnie Odrzańskim oraz w Zielonej Górze.

W zielonogórskim biegu wraz z żołnierzami z 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania biegli wspólnie amerykańscy żołnierze z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT), którzy stacjonują obecnie w Żaganiu. Wspólnie pod polską i amerykańską flagę pokonali trasę biegu, oddając hołd Żołnierzom Wyklętym.

Natomiast około pięćdziesięciu żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza wspólnie z innymi biegaczami pokonało trasy 1963 metrów w Międzyrzeczu, Sulęcinie oraz Krośnie Odrzańskim.

***

Historia biegu.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. Po zeszłorocznym sukcesie kiedy pobiegło 40 000 uczestników ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa organizatorzy postanowili zorganizować bieg dla 60 000 biegaczy z 240 miast nie tylko z Polski.

Tekst: st.chor. Rafał Mniedło

Zdjęcia: por. Joanna Mazur; st.chor. Rafał Mniedło

Historia biegu: mon.gov.pl

%d bloggers like this: