LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Wydarzenia/Informacje Żagań

Rocznicowe uroczystości

 

Kilka dni zaciętych walk o każdą ulicę, skwer, aby w końcu wyprzeć okupantów. W czwartek 16 lutego, w 72. rocznicę walk o Żagań oraz ewakuacji żagańskich obozów jenieckich żołnierze Czarnej Dywizji pochylili sztandar, aby uczcić ofiary tamtych wydarzeń.


Uroczystości upamiętniające rocznicę czterodniowych, krwawych walk o miasto Żagań, które toczyły się w 1945 roku przeprowadzone zostały na Placu Generała Maczka. W tym ważnym wydarzeniu udział wzięli między innymi kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych, instytucji państwowych oraz licznie zgromadzeni uczniowie żagańskich szkół, a także goście i mieszkańcy miasta.

Dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, Marek Łazarz przybliżył historię tamtych dni, odnosząc się zarówno do walk o miasto, jak również poruszając losu jeńców wojennych podczas deportacji ze Stalagu Luft 3 oraz Stalagu VIIIC.

Reprezentujący kombatantów porucznik rezerwy Piotr Gubernator wspominając swoje pierwsze dni po przybyciu do Żagania w roku 1946 oraz relacjonując wydarzenia ze szlaku bojowego, dziękował za podtrzymywanie w pamięci tamtych kart historii przez kolejne pokolenia Żaganian. „Dziękuję szczególnie wam, droga młodzieży za to, że pielęgnujecie fakty przeszłości, nie tylko kraju, ale i naszego miasta” – podsumował porucznik Gubernator.

Po odczytaniu apelu pamięci, oddaniu salwy honorowej przez kompanię honorową, wystawioną przez 34. Brygadę Kawalerii Pancernej zapalone zostały znicze oraz złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem 1. Polskiej Dywizji Pancernej
i 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego.


Tekst: por. Krzysztof Gonera

Zdjęcia: st. chor. Rafał Mniedło

%d bloggers like this: