LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Kolejna edycja Dancon March w Kosowie

 

Żołnierze XXXV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie wzięli udział w kolejnej edycji marszu „Dancon March” organizowanym przez Duński Kontyngent Wojskowy.

15 stycznia 2017 r. w bazie Camp Maréchal de Lattre de Tassigny w Novo Selo o godz. 9.00 wystartowała kolejna grupa śmiałków, którzy zapragnęli zmierzyć się ze swoimi słabościami.

W marszu wzięło udział 543 uczestników z różnych krajów, w tym 117 polskich żołnierzy i 2 pracowników cywilnych. Zawodnicy mieli do wyboru dystans 25 lub 40 kilometrów.

Wśród najlepszych znalazła się dwójka Polaków. W kategorii żeńskiej na 25 kilometrów pierwsze miejsce zajęła Marta Przeniosło z czasem 3 godziny 47 minut. Por. Krzysztof Wojdyła zajął trzecie miejsce na dystansie 40 km w kategorii męskiej osiągając czas 4 godziny 22 minuty. Identyczny czas wywalczył kosowski uczestnik marszu sierż. Binak Podrimqaku, który w drodze losowania uplasował się na drugiej pozycji.

Tegoroczną edycję marszu ukończyli wszyscy zawodnicy, którzy na mecie otrzymali medal oraz dyplom, a na zmarzniętych uczestników czekała miła niespodzianka w postaci tradycyjnej polskiej grochówki.

Warto zaznaczyć, że marsz w Kosowie odbył się w trudnym górzystym terenie, na oblodzonej i zaśnieżonej nawierzchni. Ponadto, każdy uczestnik brał udział w umundurowaniu polowym, z bronią oraz plecakiem, którego waga musiała wynieść co najmniej 10 kg.

Dancon March” po raz pierwszy został zorganizowany w 1972 r. przez armię duńską. Od tego czasu marsz stał się częścią każdej międzynarodowej operacji wojskowej, w której biorą udział Duńczycy. Odbywał się na Cyprze, w Bośni, Kosowie, Iraku, Afganistanie i Kuwejcie.

Tekst i zdjęcia: por. Kamila Makowiecka-Fijołek

%d bloggers like this: