LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Pierwsze strzały

 

Już w pierwszy tygodniu, tuż po oficjalnych uroczystościach przywitania w Polsce, żołnierze amerykańscy Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT – Armored Brigade Combat Team), rozpoczęli intensywne szkolenie.

6 stycznia br. w niemieckim porcie Bremerhaven wyładowano na ląd, pierwsze jednostki sprzętu przeznaczonego dla amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce. W ciągu dziesięciu dni żołnierze z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 4. Dywizji Piechoty przemieścili główną część sprzętu z Niemiec do Polski i rozpoczęli szkolenie na obiektach poligonowych w Żaganiu i Świętoszowie.

W pierwszym etapie szkolenia Amerykanie wykonują czynności związane z przygotowaniem czołgów M1A2 Abrams oraz bojowych wozów piechoty Bradley. – Obecnie realizujemy strzelania kalibrujące i sprawdzające dla naszych pojazdów, celem sprawdzenia działania systemów kierowania ogniem. Strzelnice w Polsce nie różnią się wiele od naszych, jednakże tutaj jest trochę bardziej zimno. – mówił kapitan Mark Buhl, kierujący szkoleniem na strzelnicy czołgowej Karliki.

Równocześnie do Polski przybywają zgodnie z realizowanym harmonogramem następne transporty kolejowe z pozostałym sprzętem przeznaczonym dla ABCT.

– Prowadzimy rozładunek kolejnego transportu ze sprzętem dla naszych żołnierzy, jest to już głównie sprzęt inżynieryjny oraz logistyczny. – mówił kapitan armii USA Ken Kloeppel, dowodzący rozładunkiem na bocznicy kolejowej Karliki.

Pod koniec stycznia pododdziały 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej zakończą okres szkolenia przygotowawczego i przejdą do fazy realizacji wspólnych zadań szkoleniowych z pododdziałami z jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Tekst i zdjęcia st.chor. Rafał Mniedło

%d bloggers like this: