LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Dzieci & młodzież Żagań

Dzień babci i dziadka- pamiętajmy!

Dzień Babci i Dzień Dziadka to dwa święta, które tradycyjnie wypadają w styczniu. W Polsce po raz pierwszy pomysł obchodzenia Dnia Babci pojawił się w latach 60. ubiegłego wieku. Ideę świętowania ustanowienia święta babć propagował tygodnik „Kobieta i Życie”. Wkrótce święto stało się popularne i zakorzeniło się w naszej kulturze. Nieco później, bo dopiero w latach 80. XX wieku, swoje święto „dostali” też dziadkowie. Obydwa święta powstały po to, by wyrazić wdzięczność dla roli babć i dziadków i podkreślić ich ważną rodzinną funkcję.

Data Dnia Babci w Polsce to 21 stycznia, jednak w wielu innych krajach dzień ten obchodzony jest w zupełnie innym terminie. Np. w Rosji nie ma oficjalnej daty tego święta, ale zwyczajowo babcie świętują 15 października. Z kolei w USA i Kanadzie babcie i dziadkowie mają swoje święto tego samego dnia, wypadającego zawsze w pierwszy poniedziałek września. Symbolem obchodów jest niezapominajka. Podobnie świętują Brytyjczycy – w pierwszą niedzielę października. Natomiast Bułgarzy, Hiszpanie i Brazylijczycy obchodzą Dzień Babci dokładnie tak, jak my – czyli właśnie 21.01.

W polskim kalendarzu dziadkowie świętują tuż po babciach – kolejnego dnia, 22 stycznia. W tym roku Dzień Dziadka przypada zatem w niedzielę. Zarówno z Dniem Babci,jak i z Dniem Dziadka wiążą się pewne zwyczaje. W Polsce przyjęło się, że wnuczki składają seniorom życzenia, wręczają im bukieciki kwiatów albo własnoręcznie wykonane kartki czy laurki. W szkołach najczęściej odbywają się przedstawienia i spotkania z babciami i dziadkami.
Dla wszystkich Babć i Dziadków życzenia życia najdłuższego, pociechy, szczęścia i zdrowia dobrego od Redakcji Radia Żagań!
%d bloggers like this: