LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Żelazna brygada „od kuchni”

 

Autor pierwszego, klasycznego traktatu o sztuce wojennej, Sun Tzu podkreślał „Dbaj o wyżywienie wojska”. Jak ważne jest zabezpieczenie logistyczne, wie bez wątpienia każdy dowódca.

W środę 18 stycznia br. przyjrzeliśmy się organizacji i rozmieszczeniu pododdziałów 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) na obozowisku Karliki. Amerykańscy żołnierze zaprezentowali warunki zakwaterowania wojska. Ponadto była możliwość zajrzenia do parku sprzętu technicznego, gdzie znajduje się sprzęt brygady, a także warsztaty niezbędne do utrzymania pojazdów w gotowości do działania.

Jest tutaj wszystko, czego nam potrzeba do funkcjonowania. Ciepłe kontenery mieszkalne, łaźnie, stołówka. Nasz sprzęt, na którym na co dzień będziemy się szkolić jest również na wyciągnięcie ręki. No i najważniejsze – blisko rozlokowane strzelnice.” – objaśniał kapitan Josh Ruskiewicz, oficer sztabu batalionu.

Zajrzeliśmy także do powstałego na terenie bazy sklepu, gdzie żołnierze mogą dokonać niezbędnych zakupów. W rozstawionym na terenie obozowiska kontenerze można kupić wiele – od słodyczy począwszy, skończywszy na artykułach chemicznych.

Prowadzący zakład fryzjerski pan Tomasz był w trakcie strzyżenia kolejnego z żołnierzy amerykańskich. „Moi klienci nie mają szczególnie wygórowanych życzeń. Chcą po prostu być schludnie i krótko ostrzyżeni. Każdego dnia obsługuję kilkudziesięciu stacjonujących tu żołnierzy”.

Tuż przed południem ciepły posiłek na stołówce, a na drzwiach zapraszający w dwóch językach napis „jak się masz – how are you?”. Obsługa jest gotowa do wydania kilkuset porcji. Dziś w menu risotto, pyszna wołowina w ciemnym sosie oraz warzywa.

Tekst: por. Krzysztof Gonera

Zdjęcia: st. chor. Rafał Mniedło

%d bloggers like this: