LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Policja Żagań

Uratowano 89-letnią kobietę, w mieszkaniu, której ulatniał się gaz.

 

Dzięki telefonicznemu zgłoszeniu mieszkańca i determinacji żagańskich policjantów ogniwa patrolowo-interwencyjnego, została uratowana 89-letnia kobieta, w mieszkaniu której ulatniał się gaz. Okazało się, że w kuchni starej kamienicy rozszczelniła się instalacja gazowa.

14 stycznia tego roku oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu odebrał telefon od kobiety, która zgłosiła, że w jednej z kamienic przy ul. Buczka czuje gaz. Oficer dyżurny natychmiast powiadomił o tym fakcie straż pożarną i pogotowie gazowe. Na miejsce zdarzenia skierował również policjantów z żagańskiego ogniwa patrolowo-interwencyjnego.

Policjanci pierwsi dotarli na miejsce interwencji. Po wejściu do starej kamienicy funkcjonariusze wyraźnie wyczuli woń gazu, dlatego natychmiast pootwierali okna na klatce schodowej i rozpoczęli ewakuację mieszkańców. Kiedy do kamienicy dotarli strażacy i pogotowie gazowe kamienica była już przewietrzona i urządzenia pomiarowe nie wykazały przekroczenia stężenia gazu. Pracownicy pogotowia gazowego dokładnie sprawdzili instalację gazową na klatce schodowej. Wyglądało na to, że instalacja gazowa jest sprawna i można zakończyć interwencję.

Jednak policjanci którzy jako pierwsi dotarli do kamienicy byli przekonani, że wyraźnie czuli woń gazu, nie odpuścili i nie zakończyli interwencji. Poprosili osoby, które po ewakuacji czekały na zewnątrz, aby udostępnili do kontroli instalację gazową we wszystkich mieszkaniach. Jedno z mieszkań na parterze było zamknięte i pomimo pukania nikt nie otwierał drzwi. Policjanci poinformowali o tym oficera dyżurnego aby podjąć decyzję o siłowym otwarciu pomieszczeń. W tym czasie do kamienicy przyszedł mężczyzna – syn starszej kobiety, która tam mieszkała. Mężczyzna otworzył drzwi wejściowe. Okazało się, że w mieszkaniu była 89-letnia kobieta, która miała bardzo poważne problemy z poruszaniem się i sama nie była w stanie otworzyć drzwi. To właśnie w kuchni jej mieszania pracownicy pogotowia gazowego wykryli rozszczelnienie się instalacji gazowej. Awaria została naprawiona, a mieszkańcy mogli spokojnie powrócić do swoich mieszkań.

Telefoniczne zgłoszenie jednego z mieszkańców oraz determinacja, upór i konsekwencja żagańskich policjantów przyniosły wymierne efekty. Została uratowana przed zatruciem 89-letnia kobieta i nie doszło do wybuchu gazu, a tym samym tragedii wielu mieszkańców kamienicy.

podinsp. Sylwia Woroniec

oficer prasowy KPP w Żaganiu

%d bloggers like this: