LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Strzelcy wyborowi

 

Na poligonie w Żaganiu, polscy i niemieccy strzelcy wyborowi wspólnie realizowali zajęcia oraz prowadzili strzelania, w kolejny dniu trwającego szkolenia w ramach German Detachment-16.

Trwająca od 28 listopada trzecia faza wspólnego szkolenia polsko – niemieckiego German Detachment-16, stanowiącego element Cross Detachment, jest realizowana przez żołnierzy z 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich (7bSKW) z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz niemieckie pododdziały z 411 batalionu zmotoryzowanego na obiektach poligonowych Żagań – Świętoszów.

Wspólne szkolenie strzelców wyborowych, w pierwsze fazie oparte jest o strzelanie z broni etatowej jaką dysponują polscy i niemieccy żołnierze, na strzelnicy bojowej.

– W dniu dzisiejszym realizujemy wspólnie przestrzeliwanie broni etatowej na dystansie tysiąca metrów. Z niemieckimi żołnierzami porozumiewamy się w języku angielskim, dzięki czemu możemy wymieniać swoje doświadczenia z zakresu posiadanej broni, amunicji czy też balistyki. – mówił plutonowy Jarosław Kolasa.

Ponadto podczas strzelania, strzelcy wyborowi obu krajów wykonywali strzelanie z wykorzystaniem specjalnej tarczy, gdzie znajduje się siedem wyciętych w różnych kształtach otworów, poprzez które strzelali do celu znajdującego się na dystansie kilkuset metrów.

– Jest to bardzo trudne ćwiczenie, gdyż wymaga od strzelca i jego pomocnika zgrania się. W tym przypadku każdy czynnik, a nawet oddech jest ważny. – opowiadał plutonowy Jarosław Kolasa.

Tekst i zdjęcia: st.chor. Rafał Mniedło

%d bloggers like this: