LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Zawsze na podium

Jesienna spartakiada dla sportowców z grupy Dowództwa Generalnego RSZ nr 1 była ostatnim sprawdzianem w tym roku, który reprezentacja Czarnej Dywizji zdała na piątkę. Zdobyła złoty puchar w klasyfikacji generalnej spartakiady, a dzięki zyskanym tam zwycięstwom zespołowym i indywidualnym, szósty raz z rzędu reprezentacja Czarnej Dywizji uzyskała miano najlepszej w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Wojska Polskiego w Sporcie Powszechnym w 2016 roku.

Na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, w dniach 14 – 18 listopada br. miały miejsce Mistrzostwa Wojska Polskiego – Spartakiada Jesienna. Podczas tych pięciu dni kilkuset wojskowych sportowców, którzy stanowili jedenaście reprezentacji Wojska Polskiego, rywalizowało o miano najlepszych w futsalu, piłce siatkowej, pływaniu oraz biegach przełajowych. Ponadto były to ostatnie w 2016 roku zawody sportowe, które rozstrzygały także o tym, która reprezentacja zdobędzie miano najlepszej reprezentacji Sił Zbrojnych RP w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Wojska Polskiego w Sporcie Powszechnym w 2016 roku.

– Sport zawsze był, jest i będzie związany z wojskiem. Żołnierz zawsze kojarzy się z obywatelem Rzeczypospolitej sprawnym fizycznie. Sprawność tą uzyskujemy przez nasze zaangażowanie, uczestnictwo w zawodach i szkoleniu programowym. – mówił podczas uroczystej zbiórki, inspektor szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, generał brygady Andrzej Danielewski.

Żołnierze z jednostek Czarnej Dywizji wraz z wojskowymi sportowcami z 6 Brygady Powietrzno – Desantowej z Krakowa, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 1 pułku saperów z Brzegu, 5 pułku chemicznego z Tarnowskich Gór oraz Komend Poligonów Żagań i Wędrzyn, stanowili jedną reprezentację: Dowództwa Generalnego RSZ nr 1.

Reprezentacja Czarnej Dywizji podczas jesiennej spartakiady udowodniła, że należy do grona najlepszych. Zdobyła złoty puchar w klasyfikacji generalnej spartakiady, pokonując pozostałe dziesięć ekip. W grach zespołowych, sportowcy zdobyli srebrny puchar w futsalu oraz trzecie miejsce w piłce siatkowej. Ponadto szer. Piotr Sajdak z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ) z Międzyrzecza został uznany za najlepszego przyjmującego mistrzostw piłki siatkowej, a st.szer. Michał Baumgarten z 4 Zielonogórskiego pułku przeciwlotniczego (4pplot) został najlepszym libero mistrzostw w siatkówce.

W rywalizacji w biegach przełajowych, reprezentacja Czarnej Dywizji zespołowo zdobyła srebrny puchar, do czego przyczyniło się min. trzy indywidualne medale biegaczy oraz podwójny sukcesy w kategorii sztafet biegowych.

Na dystansie 3000m w kategorii mężczyzn do 35 lat, na podium stanęli dwaj żołnierze z Czarnej Dywizji. Pierwsze miejsce zajął st.szer. Mateusz Demczyszak z 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) ze Świętoszowa, a drugie miejsce zdobył szer. Szymon Krawczyk z 4pplot. Natomiast szer. Adam Pisulski z 10BKPanc zajął trzecie miejsce w kategorii mężczyzn powyżej 35 lat na dystansie 3000m.

W sztafecie 4 x 2000m drużyna w składzie: szer. Szymon Krawczyk z 4pplot, st.szer. Mateusz Demczyszak z 10BKPanc, szer. Krzysztof Szymanowski z 4pplot oraz st.kpr. Kamil Makoś z 10BKPanc, zdobyła złoty medal. Natomiast w drugiej kategorii, sztafecie mieszanej 4 x 1000m, drużyna w składzie: szer. Dawid Klaybor z 34 Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc) z Żagania, szer. Adam Marysiak z 34BKPanc, szer. Dominika Napieraj z 10BKPanc oraz szer. Wioletta Paduszyńska z 17WBZ, wywalczyła trzecie miejsce.

Do sukcesu zespołowego biegaczy przyczyniły się także żeńska reprezentacja, która na dystansie 3000m pośród 33 uczestniczek biegu, zdobyła następujące miejsca: szer. Wioletta Paduszyńska z 17WBZ – 5 lokata, szer. Dominika Napieraj z 10BKPanc – 8 lokata oraz szer. Patrycja Drozd z 10BKPanc – 11 lokata.

Pływacy reprezentacji Czarnej Dywizji, podczas spartakiady jesiennej zdobyli zespołowo złoty puchar. Podstawę tego sukcesu stanowiło zdobycie łącznie indywidualnych 15 medali w 18 kategoriach, w tym: 8 złotych, 6 srebrnych oraz 1 brązowego. W tym w kategorii 50m stylem klasycznym kobiet, dwie pływaczki zdobyły pierwsze i drugie miejsce. Ponadto w kategorii sztafet pływackich reprezentacja zdobyła trzy medale, złoto w sztafecie kobiet 4×50 stylem dowolnym, brąz w sztafecie mężczyzn 4x50m stylem dowolnym oraz srebro w sztafecie mężczyzn 4x50m stylem zmiennym.

A tak się przedstawiają wyniki indywidualne pływaków w następujących kategoriach:

50m stylem dowolnym – kobiety

– 2 miejsce – szer. Karolina Kędzia z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca (23pa)