LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wiadomości sportowe Wojsko Żagań

Żołnierz 34BKPanc na maratonach Niagara i New York City

 

 

 

 

Major Janusz Fajger z 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, w przeciągu tygodnia wystartował w dwóch maratonach w Stanach Zjednoczonych, w Niagara Falls International Marathon i prestiżowym New York City Marathon.

W pierwszym z nich, rozgrywanym na trasie z USA (Buffalo, NY) do Kanady (Niagara Falls, Ontario) uczestniczyło ok. 1200 uczestników. Trasa maratonu prowadziła malowniczą drogą wzdłuż rzeki łączącej dwa wielkie jeziora Erie i Ontario, a meta usytuowana była przy słynnym wodospadzie Niagara.

Pomimo trudnych warunków atmosferycznych, przy intensywnym deszczu i silnym wietrze, major Fajger ukończył bieg z wynikiem 2.55.59 s, co dało mu 8 miejsce w klasyfikacji ogólnej i 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Tydzień później żagański maratończyk udał się do Nowego Jorku, by wziąć udział w słynnym New York City Marathon. Jest to obecnie największy i najsłynniejszy maraton na świecie, który odbył się już po raz czterdziesty. Jego trasę poprowadzono przez pięć głównych dzielnic Nowego Jorku: Staten Island, Brooklyn, Queens, Bronx i Manhattan.

W tym roku w Maratonie Nowojorskim wzięło udział blisko 55 tysięcy uczestników z ponad 150 krajów. Na trudnej trasie z licznymi podbiegami na mosty i wiadukty żagański maratończyk uzyskał rezultat 2.56.20 s, co pozwoliło mu zająć 588 miejsce w klasyfikacji generalnej, 37 w swojej kategorii wiekowej i 8 miejsce wśród Polaków.

To był jeden z najtrudniejszych maratonów w jakim uczestniczyłem, jednak magia miejsca i ponad milion kibiców na trasie biegu pozwoliła mi wykrzesać wszystkie pokłady energii. – powiedział po powrocie do kraju zmęczony, jednak szczęśliwy mjr Fajger.

Warto zaznaczyć, że była to już druga próba uczestnictwa w tych zawodach. Pierwsza zakończyła się fiaskiem ze względu na odwołanie maratonu przez huragan Sandy w 2012 roku.

Tekst: kpt. Rafał Nowak

Foto: Archiwum 34BKPanc

%d bloggers like this: