LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Wydarzenia/Informacje Żagań

Bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami!

 

 

 

 

 

 

98 lat temu Polska wróciła po 123 latach niewoli na mapę Europy. Na pamiątkę tych dni, obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Również żołnierze Czarnej Dywizji wspólnie z mieszkańcami wielu polskich miastach oddają cześć bohaterom walczącym o suwerenną i niepodległą Polskę.

Świętując ten dzień bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami!”- przypominał gen. dyw. Jarosław Mika.

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się z niewoli. Na święto niepodległości przyjęto datę 11 listopada z dwóch powodów. 11 listopada 1918 roku miały miejsce dwa ważne wydarzenia. Pierwsze z nich obejmuje skalę międzynarodową: tego dnia Cesarstwo Niemieckie podpisało rozejm z Ententą – to wydarzenie zostało uznane, jako oficjalny koniec I wojny światowej. Drugie związane jest bezpośrednio z historią Polski. 11 listopada Rada Regencyjna, która w Królestwie Polskim zastępowała króla lub regenta, oddała swoją władzę w ręce Józefa Piłsudskiego.

W czasie obchodów Niepodległości w wielu polskich miastach odbywają się uroczystości patriotyczne, akademie, spotkania, wieczornice, inscenizacje historyczne, parady, pokazy oraz uroczyste apele, a w kościołach odprawiane są msze święte w intencji Narodu i Ojczyzny.

Nie inaczej było również i w tym roku. Żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) świętowali wespół z mieszkańcami ponad 30 miejscowości Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska i Wielkopolski, miedzy innymi: Świebodzina, Kościana, Żagania, Żar, Lubrzy, Gorzowa Wlkp., Małomic, Kożuchowa, Lubina, Zielonej Góry, Leszna, Lipna, Kliczkowa, Małomic, Międzyrzecza, Sulęcina, Słońska, Krośna Odrzańskiego, Gubina, Słupcy, Polkowic, Bolesławca, Szprotawy i Iłowej.

Najważniejszą areną rocznicowych wydarzeń były wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Niepodległości, które miały miejsce w stolicy Ziemi Lubuskiej – Gorzowie Wlkp. W uroczystościach tych wziął udział dowódca Czarnej Dywizji, gen. dyw. Jarosław Mika.

Dzień 11 listopada dla nas Polaków to data szczególna, związana nie tylko z odzyskaniem niepodległości po okresie zaborów, ale także symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol niezłomności, wiary i zwycięstwa”. – mówił w swym przemówieniu gen. dyw. Jarosław Mika.

Dalej można było usłyszeć w tym samym przemówieniu miedzy innymi: „Pomimo wieloletniego zniewolenia, nieudanych zrywów niepodległościowych pragnienie wolności było naczelnym przesłaniem w życiu Polaków. Józef Piłsudski już wtedy zauważył, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, aby ją zachować, państwo powinno być silne nie tylko poprzez Siły Zbrojne, potencjał gospodarczy, ale przede wszystkim poprzez pamięć o przeszłości, dzięki której Naród buduje swoją tożsamość i wspólnotę”. Generał Mika odwołał się do słów Marszałka: „…Naród, który nie pamięta o swojej przeszłości staje się tylko zbiorowiskiem ludzi czasowo zajmującym dane terytorium…”.

Ogromne rzesze publiczności zgromadził, zorganizowany przez żołnierzy służących pod znakiem husarskiego skrzydła, pokaz sprzętu wojskowego. Największym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjnie czołgi Leopard, ale można było zobaczyć także kołowe transportery opancerzone KTO Rosomak w wersji bojowej oraz wozy ewakuacji medycznej, zestaw przeciwlotniczy ZSU 23-4 Biała OSA, haubica samobieżna 2S1 – Goździk. 122 mm i wiele innych. Nie mogło również zabraknąć degustacji wojskowej grochówki.

W wigilię Święta 10 listopada odbyły się rocznicowe uroczystości w pancernej stolicy polski, Żaganiu. Najpierw w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Zaś tuż po niej na żagańskim Placu Generała Maczka miał miejsce uroczysty apel.

Ponadto w Żaganiu, ta ważna rocznica została uczczona w sportowy sposób kolejną edycją „Biegu Niepodległości”. Tegoroczny bieg niepodległościowy zgromadził na starcie prawdziwe rzesze entuzjastów sportu. Na starcie biegu głównego stanęło około 1200 biegaczy, a wśród nich liczna kilkudziesięcioosobowa grupa żołnierzy w tym również z niemieckiej Bundeswehry.

Jak każdego roku wyjątkowo uroczyście Narodowe Święto Niepodległości obchodzili mieszkańcy Lubina, gdzie zorganizowano mszę świętą, a po niej pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego uroczysty apel, który zakończyła parada wojskowa. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz sprzętu wojskowego, który zgromadził rzesze sympatyków wojska i pasjonatów militariów.

Tekst: mjr Artur Pinkowski

Foto: Archiwum 11LDKPanc

%d bloggers like this: