LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Kultura i rozrywka Szprotawa

Sławomir Holland w spektaklu „Nic nowego pod słońcem” w Szprotawie

19 listopada w godzinach 18:0020.00 Szprotawski Dom Kultury ul. Mickiewicza 1, 67-300 Szprotawa

Spektakl NIC NOWEGO POD SŁOŃCEM w wykonaniu Słwomira Hollanda, scenariusz i „życzliwe oko „Jack Bursztynowicz.
NIC NOWEGO POD SŁOŃCEM to spektakl złożony z tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Mariana Hemara, Jerzego Jurandota, Bolesława Leśmiana czy Juliana Tuwima. Sławomir Holland spina je zabawnym komentarzem, konferansjerka , a czasem refleksją i rozmową z widownią. Czyni to z absolutnym mistrzostwem aktorskiego rzemiosła, z wdziękiem nieco zawstydzonego , kulturalnego inteligenta. Doskonałe teksty poetów dwudziestolecia międzywojennego okazują się aktualne do dnia dzisiejszego, tak więc …. nic nowego pod słońcem.
Zapraszamy serdecznie na – jak mówi skromnie autor- w miarę przyjemny wieczór….
Sprzedaż i rezerwacja biletów w sekretariacie SzDK te. 68 376 24 01, 500202518
O spektaklu napisali:
Joanna Chlebicka
„Sławomir Holland, niczym wirtuoz, z łatwością wywołuje u widza cały wachlarz emocji: od gromkiego śmiechu przy tekstach kabaretowych, przez refleksję, aż po łzy wzruszenia, kiedy recytuje piękne i smutne wiersze o miłości „Dwoje ludzieńków” i „Pokoik na Hożej” (okazuje się, że wersja mówiona nie ustępuje śpiewanej). Aktor najwyraźniej lubi ryzyko: decyduje się na zaprezentowanie kilku utworów („Hottentotten”, „Piosenka międzypartyjna”, „Babcia przy radiu”), które ze względu na trudne zbitki słowne i intensywne tempo recytacji, sprawiają, że można sobie połamać język, ale Sławomir Holland wychodzi cało z tej próby. W programie znajduje się też wiersz mówiony charakterystyczną gwarą lwowską („Akrobata-mucha”) i kilka szmoncesów, w tym „Brydż”, „U lekarza”. Aktor proponuje widzom status współtwórców przedstawienia i pomiędzy poszczególnymi utworami zaprasza publiczność do zabawy, stawia pytania i zadaje zagadki.
Jacek Bursztynowicz
„To, co Sławek ma do powiedzenia, to znakomite utwory literatury dwudziestolecia międzywojennego, dziś powiedzielibyśmy hity literackie (liryka i satyra wybitnych autorów). Całość spięta jest komentarzem, konferansjerką, refleksją; myślę, że nie głupią, i myślę, że zabawną. Więcej nie powiem, bo jestem w dużym stopniu autorem tej części spektaklu”.
Kilka słów o twórcach spektaklu
Sławomir Holland – aktor teatrów w Kielcach (Teatr im. S. Żeromskiego), Bydgoszczy (Teatr Polski) i Warszawie (Teatr Popularny, Teatr na Woli, Teatr Ateneum). Wystąpił w ponad siedemdziesięciu filmach i serialach. Ma w dorobku wiele ról teatralnych.
Jacek Bursztynowicz – aktor, reżyser, autor tekstów. Jako aktor od wielu lat związany z warszawskim teatrem Współczesnym. Reżyser spektakli w telewizyjnym teatrze dla dzieci. Scenarzysta i reżyser przedstawień edukacyjnych dla młodzieży w Zamku Królewskim w Warszawie.
%d bloggers like this: