LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Świętoszów Wojsko Żagań

Cztery pokolenia strażników pamięci

 

W drugim dniu podróży po miejscach wpisanych w historię czynów 1 Polskiej Dywizji Pancernej (1PDPanc) w Holandii, żołnierze Czarnej Dywizji pod przewodnictwem jej dowódcy, generała dywizji Jarosława Miki oddali cześć swoim poprzednikom z legendarnej dywizji generała Maczka, która tak znacząco zapisała się w najnowszą historię Niderlandów.

Niedzielny poranek 30 października br. rozpoczął się od mszy świętej dedykowanej Ojczyźnie i poległym polskim żołnierzom, która tradycyjnie odbyła się w Kościele Saint Laurentiuskerk, w dzielnicy Ginneken (Breda). W eucharystii uczestniczyli wierni z Bredy i okolic, weterani 1PDPanc przybyli z Polski, Belgii i Holandii, delegacja Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z ministrem Janem Józefem Kasprzykiem na czele, Ambasador RP w Królestwie Niderlandów, dr Jan Borkowski, sympatycy 1PDPanc z lokalnych stowarzyszeń i fundacji. Mszy świętej przewodniczył ksiądz prowincjał Edmund Druz wraz z Honorowym Kapelanem Federacji Organizacji Polskich pancerniaków, księdzem Sławomirem Klimem SChr.

Z kościoła uczestnicy mszy przemaszerowali na Cmentarz Ginneken, na którym znajdują się kwatery polskich żołnierzy poległych w 1944 roku w walkach o tą część miasta. Trasa przemarszu była taka sama, jaką wielokrotnie pokonywali polscy żołnierze w okresie stacjonowania w Bredzie na przełomie 1944 i 1945 roku. Opiekun tej małej polskiej nekropolii, Edward Cuber, syn Maczkowca, przeprowadził wzruszającą uroczystość z udziałem holenderskich dzieci z okolicznych szkół.

Ostatnim akordem wieńczącym dwudniowe uroczystości rocznicowe było spotkanie na Polskim Cmentarzu Honorowym w Ettensebaan. Spoczywa na nim 162 polskich żołnierzy, w większości to żołnierze 1PDPanc. Pozostali, to lotnicy Polskich Sił Powietrznych, żołnierze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz polscy jeńcy. Od 23 grudnia 1994 roku wśród poległych żołnierzy spoczywa również dowódca 1PDPanc, generał broni Stanisław Maczek.

W swoim wystąpieniu minister Kasprzyk powiedział między innymi – „Żołnierze generała Stanisława Maczka, których też gościmy wśród nas, byli elitą Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie, profesjonalną i gotową do najwyższych poświęceń. Ich wartość potwierdził szlak bojowy 1PDPanc. I dzisiaj – kontynuował minister – przy mogiłach ich kolegów chcemy się Panom jak najniżej i najgłębiej pokłonić. Dziękując za dar wolności przyniesiony Europie, a po latach również naszemu krajowi. To z Waszego czynu zbrojnego brały siłę następne pokolenia, które przywróciły wreszcie Polsce niepodległość”.

W trakcie ceremonii odczytano także listy od przedstawicieli najwyższych władz państwowych i wojskowych Rzeczpospolitej Polskiej, między innymi wicepremiera, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesora Piotra Glińskiego i dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP, generała broni, doktora Mirosława Różańskiego.

W obecności weteranów 1PDPanc przyyłych z kraju Mariana Słowińskiego, Stanisława Butowskiego, Edmunda Semrau, Alojzego Jedamskiego, Janusza Gołuchowskiego, przedstawicieli władz państwowych Rzeczpospolitej Polskiej, władz Bredy na czele z jej burmistrzem, Paulem Depla, oddano hołd poległym, przeprowadzono Apel Pamięci i oddano salwę honorową.

Ceremonia jak co roku została zorganizowana przez członków Stowarzyszenia 1PDPanc Niderlandy ze Stasem Szamrowiczem i Bolkiem Krzeszewskim na czele.

Uroczystość zakończyło spotkanie wielu generacji Polaków i Holendrów. Jednym z punktów spotkania była promocja nowowydanej książki „Polski kod pamięci w Bredzie i Oosterhout”, która jest swoistym przewodnikiem po polskich miejscach pamięci w Brabancji. Wydawnictwo to jest żywym dowodem, że czas nie zaciera pamięci po polskim czynie zbrojnym w Holandii.

Tekst: por. Krzysztof Gonera, WAK

Zdjęcia: por. Krzysztof Gonera

%d bloggers like this: