LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Ostrzeżenia Policja Żagań

Żagańska policja ponownie apeluje do kierowców, aby przestrzegali ograniczeń prędkości!

Żagańscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali na drodze wojewódzkiej nr 295 młodego kierowcę volkswagena, który na terenie zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość jazdy o 63km/h. Na tej trasie, w wyniku niedostosowania prędkości jazdy do warunków na drodze, doszło w sobotę do tragicznego w skutkach wypadku.

18 października tego roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu pełnili służbę na drodze wojewódzkiej nr 295 (droga Żagań – Nowogród Bobrzański). Podczas kontroli statycznej w miejscowości Gorzupia, gdzie jest ograniczenie prędkości jazdy do 40km/h, zatrzymali do kontroli samochód osobowy m-ki Volkswagen. Kierowca jechał z prędkością 103km/h, przekroczył więc dopuszczalną prędkość jazdy aż o 63 km/h. Policjanci zatrzymali 22-letniemu mężczyźnie prawo jazdy. Na drodze wojewódzkiej nr 295 policjanci ruchu drogowego prowadzą systematyczne kontrole prędkości jazdy. Od początku 2016r. na tej trasie policjanci zatrzymali kierowcom 17 praw jazdy, a łącznie – na terenie całego powiatu żagańskiego, zatrzymali 78 praw jazdy za rażące przekroczenie prędkości jazdy.

Jesienna aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Wielu kierowcom wydaje się, że mogą jechać szybko i dobrze panują nad pojazdem. Tymczasem nawierzchnia dróg jest różna, do tego opady deszczu i leżące na drogach liście wydłużają drogę hamowania pojazdu. W skrajnych przypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach czy pokonywanie zakrętów z dużą prędkością może być bardzo niebezpieczne. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w nocy z 15/16 października na drodze nr 295 w rejonie miejscowości Miodnica. Kierujący samochodem audi A3 na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i zderzył się z jadącym z naprzeciwka renault scenic. W wyniku tego wypadku dwóch pasażerów audi A3, poniosło śmierć na miejscu, a w szpitalu w Zielonej Górze, w wyniku poniesionych obrażeń, zmarł 35-letni kierowca tego samochodu. Trzyosobowa rodzina jadące renault odniosła stosunkowo nieduże obrażenia ciała.

Ponownie apelujemy do kierowców, aby przestrzegali ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są złe, aby zwolnili w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Zwolnijmy, zachowajmy maksimum ostrożności aby nie dochodziło do tragedii.

podinsp. Sylwia Woroniec

oficer prasowy KPP w Żaganiu

%d bloggers like this: