LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Mundurowe Żagań

NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO- Komunikat Żagańskiej Policji

Żagańscy policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania kontrolne pn. „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO”. Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na drogach.

23 września tego roku, od wczesnych godzin porannych, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu prowadzą działania kontrolne, mające na celu poprawę bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. W czasie tych działań policjanci zwracają szczególną uwagę na kierowców pojazdów mechanicznych, którzy łamią przepisy ruchu drogowego, stwarzając zagrożenie dla pieszych. Policjanci ujawniają też wykroczenia związane z niestosowaniem się przez pieszych do przepisów sygnalizacji świetlnej, nagłym wtargnięciem na jezdnię, wchodzeniem na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody, z przechodzeniem przez jezdnię w miejscach niedozwolonych oraz wykroczenia popełniane przez użytkowników jednośladów.

Na terenie całego powiatu żagańskiego policjanci ruchu drogowego i prewencji zwracają szczególną uwagę na widoczność pieszych i rowerzystów po zmierzchu. Pamiętajmy, że jesienią widoczność na drodze może być bardzo zła nawet w ciągu dnia, a pieszy jest gorzej widoczny dla kierowców nawet tam, gdzie ulice są oświetlone. Podczas złej pogody piesi „zlewają się” z otoczeniem, a kierowca może zauważyć pieszego w ostatniej chwili.

Przypominamy, że po zmroku, poza terenem zabudowanym pieszy ma obowiązek posiadania elementu odblaskowego widocznego dla kierujących. Ale nawet na terenie zabudowanym warto zadbać o swoją widoczność na drodze. Pomagają w tym jasne ubrania, elementy odblaskowe lub kamizelki odblaskowe. Również rowerzyści muszą pamiętać o obowiązkowym oświetleniu w rowerze. Warto też zakładać kamizelkę odblaskową, która znacznie poprawia widoczność rowerzysty na ulicy.

 

podinsp. Sylwia Woroniec

oficer prasowy KPP w Żaganiu

%d bloggers like this: