LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Wydarzenia/Informacje Żagań

Rocznicowe uroczystości 77. Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej przy Pomniku ku czci Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu

1-ego września w całym kraju uczczono 77. Rocznice wybuchu II Wojny Światowej. W Żaganiu, rocznicowe uroczystości miały miejsce przy Pomniku ku czci Alianckich Jeńców Wojennych.

Obchody zorganizowano 1 września br. o godzinie 13.00 na terenie Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, gdzie żołnierze „Czarnej Dywizji”, mieszkańcy miasta, weterani, kombatanci i przedstawiciele władz lokalnych oraz młodzież ze sztandarami swoich szkół zebrali się by wspólnie celebrować pamięć wrześniowych wydarzeń z 1939 roku.

W czasie uroczystości przypomniano że 77 lata temu, najpierw o godzinie 4:35 na Wieluń zostały zrzucone bomby lotnicze, a dziesięć minut później na Westerplatte padła pierwsza salwa z pancernika Schleswig-Holstein. Rozpoczął się tym samym największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach – II wojna światowa. Konflikt, który trawił nie tylko kraje Europy, ale i całego Świata aż do 1945 roku i pochłonął miliny ofiar.

O zamiarach agresora niech świadczą słowa Adolfa Hitlera wypowiedziane w czasie narady wyższych dowódców Wehrmachtu 26 sierpnia 1939 w Obersalzbergu:

Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły. Nawet gdyby wojna miała wybuchnąć na Zachodzie, zniszczenie Polski musi być naszym pierwszym zadaniem. Dla celów propagandy podam jakąś przyczynę wybuchu wojny, mniejsza z tym, czy będzie ona wiarygodna, czy nie. Zwycięzcy nikt nie pyta, czy powiedział prawdę, czy też nie. W sprawach z rozpoczęciem i prowadzeniem wojny nie decyduje prawo, lecz zwycięstwo. Bądźcie bezlitośni, bądźcie brutalni!

Obchody rocznicy  wybuchu II Wojny Światowej to oddanie czci oraz szacunku żołnierzom i bohaterom tragicznego września i walczącym na wszystkich wojennych frontach. Odbywające się z tej okazji uroczyste zbiórki w miejscach splamionych daniną krwi, pod pomnikami symbolizującymi walkę i bohaterstwo żołnierza polskiego stanowią stały element służby w jednostkach wojskowych Czarnej Dywizji.

Po przemowach burmistrza miasta Żagania, przedstawicieli kół weteranów i kombatantów odczytano apel pamięci, a kompania honorowa z 11. Batalionu Dowodzenia z Żagania oddała salwę honorową. W trakcie apelu uczczono i oddano hołd wszystkim tym, którzy zginęli w obronie Ojczyzny lub pożodze wonnej. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem i oddały hołd wszystkich poległym.

Przypomnijmy, że 1 września 1939 roku 10 Brygada Kawalerii, dowodzona od października 1938 roku przez pułkownika Stanisława Maczka, stanowiąca później trzon 1 Polskiej Dywizji Pancernej, której tradycje dziedziczy 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, działała w składzie Armii „Kraków”. W pierwszy dniach wojny brygada, stanęła przeciwko przeważającym niemieckim siłom XXII Korpusu Pancernego. Zacięte boje brygady w rejonie Jordanowa oraz pod Wysoką, w pierwsze fazie wojny obronnej jak również obrona Rzeszowa oraz walki brygady w rejonie Zboisk pod Lwowem z niemiecką 1. Dywizją Górską w dniach 14 – 17 września, uznawane są za jedne z poważniejszych taktycznych osiągnięć wojsk polskich w wojnie obronnej 1939 roku.

Gdy zapytano gen. Maczka – Jak na tle Niemców wypadła nasza jednostka (10 Brygada Kawalerii)? Generał odpowiedział: – Myślę, że nasi żołnierze wypadli wybitnie. Gdy weźmiemy pod uwagę, że 10. Brygada szachowała i opóźniała posuwanie się całego niemieckiego korpusu pancerno-motorowego.

Tekst i zdjęcia: mjr Artur Pinkowski

%d bloggers like this: