LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Wojsko Żagań

Udział 34BKPanc w obchodach Święta Wojska Polskiego


W dniach 14-15 sierpnia br. żołnierze 34. Brygady Kawalerii Pancernej uczestniczyli w obchodach Święta Wojska Polskiego i 96 rocznicy Bitwy Warszawskiej w różnych częściach kraju.

W dniu 14.08.2016r. w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się wojewódzkie uroczystości upamiętniające zwycięstwo żołnierzy dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego nad oddziałami Armii Czerwonej. Uroczystość ta była okazją do wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Akty mianowania z rąk Dowódcy Czarnej Dywizji wz. generała brygady Macieja Jabłońskiego otrzymali: na stopień kapitana: por. Leszek Wdowczyk, na stopień starszego chorążego: chorąży Paweł Grządka, na stopień starszego szeregowego; szeregowy Panek. Dodatkowym elementem uroczystości był pokaz musztry paradnej zaprezentowany przez żołnierzy batalionu logistycznego 34BKPanc.

W dniu 15.08.2016 żołnierze Naszej Brygady brali udział w centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego w Warszawie. W uroczystej defiladzie z udziałem zwierzchnika SZRP Prezydenta Andrzeja Dudy na Alejach Ujazdowskich uczestniczył poczet sztandarowy 34BKPanc w składzie: ppor. Adrian Napora, st.chor.szt. Andrzej Napiórkowski i st.chor. Tomasz Krawczyk oraz żołnierze i czołgi Leopard 2A5 z 4. kompanii czołgów 1. Brabanckiego batalionu pod dowództwem por. Emila Kamińskiego. W czasie pikniku żołnierskiego w parku Agrykola wystawiono do pokazu statycznego czołgi Leopard 2A5.

Ponadto w miejscowościach Gorzów Wielkopolski, Głogów i Żary żołnierze Brygady prezentowali sprzęt wojskowy, między innymi czołg Leopard 2A5, który cieszył się wielkim zainteresowaniem. Wystawiono również punkty promocyjne, które były licznie odwiedzane przez przybyłych mieszkańców .

Bitwa Warszawska (Cud nad Wisłą) stoczona w dniach 1325 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

Tekst, foto: chor. Przemysław Wojtysiak

%d bloggers like this: