LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Świętoszów Wojsko

Już w drodze

Żołnierze z Czarnej Dywizji rozpoczęli przemieszczenie sprzętu, który weźmie udział w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego.

Jest już tradycją, że w dniu święta Wojska Polskiego 15 sierpnia, ulicami Warszawy defilują pododdziały wojsk oraz ciężki sprzęt, dla upamiętnienia Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. W ten sposób żołnierze uczcili pamięć orężnych wydarzeń sprzed niemal wieku.

W tegorocznej defiladzie weźmie udział około pięćdziesiąt pojazdów ze znakiem husarskiego skrzydła, z jednostek wchodzących w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Ulicami Warszawy przejadą czołgi Leopard 2A4 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, Leopardy 2A5 z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, jak również Rosomaki z 17 Wielkopolskiej Brygady
Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Ponadto w stolicy będą także pojazdy specjalistyczne takie jak, wóz zabezpieczenia technicznego Bergerpanzer, transport minowania narzutowego Kroton oraz kołowy transporter opancerzonym Rosomak w wersji medycznej. Również artylerzyści z 23 Śląskiego pułku artylerii z Bolesławca będą obecni ze swoim sprzętem na pokazie statycznym, samobieżną haubicoarmatą Dana oraz wyrzutnią rakietową WR-40.

Tekst: chor. Rafał Mniedło

Zdjęcia: kpt. Waldemar Kudła; chor. Rafał Mniedło; szer. Natalia Wawrzyniak

%d bloggers like this: