LOKALNY PORTAL INFORMACYJNY

Żagań, Żary, Szprotawa, Iłowa, Kożuchów i okolice.

Region Wydarzenia/Informacje

Solanin Film Festiwal 2016. Nowa Sól zaprasza na pokaz kina niezależnego

Andrzej Grabowski, Jan Jakub Kolski, Wojciech Mecwaldowski – to tylko niektóre gwiazdy, które w dniach 17-21 sierpnia odwiedzą Nową Sól. Artyści związani ze światem filmowym pojawią się tam ze względu na odbywający się w tych dniach Solanin Film Festiwal.

Solanin Film Festiwal to przede wszystkim pokaz kina niezależnego. W ramach festiwalu odbywają się dwakonkursy. Udział w nich mogą brać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Podczas imprezy prezentowane są filmy dokumentalne, fabularne i animowane. W tym roku do rywalizacji w dwóch kategoriach: kina niezależnego i kina OFFowego stanie 35 filmów. Są to produkcje wybrane spośród 248 nadesłanych prac. Filmy zostaną ocenione przez jury, w którego skład wejdą: Gabriela Muskała, Szymon Bobrowski, Łukasz Simlat, Kuba Czekaj oraz Michał Wiraszko.

– Festiwal to przede wszystkim szansa na to, by mieszkańcy naszego regionu oraz odwiedzający nas turyści mogli skorzystać z wydarzeń kulturalnych znajdujących się na bardzo wysokim poziomie – mówiła podczas konferencji prasowej wicedyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Strategii Marki Agnieszka Siarkiewicz. Przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego zaznaczała, że impreza ma jednak jeszcze jeden ukryty cel – promocję województwa lubuskiego. – Chcemy, by uczestnicy zwrócili uwagę na miejsce, w którym odbywa się festiwal. Jest wyjątkowe – podkreślała Siarkiewicz.

Przez siedem lat festiwal stał się imprezą rozpoznawalną nie tylko wśród osób zajmujących się filmem zawodowo. W ciągu wszystkich edycji, obrazy prezentowane w jego ramach obejrzało blisko 15 tysięcy widzów, a do organizowanych konkursów zgłoszonych zostało blisko 1500 prac.

Solanin to nie tylko konkursy skierowane do twórców, ale i możliwość spotkania się z osobami związanymi ze światem filmu: aktorami, scenarzystami, reżyserami.

Warto zauważyć, że w ramach imprezy zaprezentowane zostaną europejskie i światowe obrazy, które zostały doceniane na najbardziej prestiżowych festiwalach świata. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w biegu na pięć km oraz szeregu imprez tanecznych, muzycznych oraz teatralnych.

(MWL)

artykuł  http://wiadomosci.onet.pl/lubuskie/solanin-film-festiwal-2016-nowa-sol-zaprasza-na-pokaz-kina-niezaleznego/vvxpze?utm_source=fb&utm_medium=fb_detal&utm_campaign=podziel_sie

Kamila Galewska

%d bloggers like this: